| Balc_Ioan_1970 a întrebat:

Am ficatul marit si gras, glicemia 180. Ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
in functie re rezultatele primite, medicul de familie e dator si are obligatia sa te atentioneze si sa iti prescrie un regim adecvat si reteta, iar tu vei avea grija sa nu mananci gras/prajeli/dulce/sarat/fara acidulate.
mai mult fiert si acru pentru scaderea glicemiei, dar nu te poti culca pe cele zise de noi, sfatul unui medic e cel mai indicat.
O zi frumoasa sa aihappy

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa tii regim.Si fara alcool.

| Azµre a răspuns:

Tratament pentru ficat mărit nu există, decât regim fără prăjeli, grăsimi, dulciuri...

| michelia a răspuns:

Medicul de familie te va trimite la un diabetolog si la un internist.
Glicemia ta trebuie tinuta sub control cu medicatie si regim alimentar.
La fel si ficatul; nu te limita la citeva remedii naturiste.

| Balc_Ioan_1970 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi.