| Neymarjrfive a întrebat:

Am fost diagnosticat cu stafilococ auriu care se manifestă nasol cu foliculita pe scalp la spate unde lasă goluri de păr,iar pe langa asta am și acnee pe față nu gravă. Rabdarea mea de a le ține sub control a luat sfârșit și am decis cu medicul sa iau un an de zile roaccutane, 2 pastile pe zi indiferent de efectele adverse.Pe perioada roaccutanului foliculita știu că va dispărea, însă după ce voi termina anul de tratament acel stafilococ o sa îmi facă iar probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doamne ce intrebari, cine stie in afara de medic? Crezi ca pe TPU stim? Intreaba l pe doctor daca decizi de capul tau suporti consecinte reactii adverse, cum adica rabdarea ta de a le tine sub control a luat sfarsit? Ce crezi ca o boala trece asa de azi pe maine? ani de zile de tratament care va da sau nu rezultate, este ca in cazul celor care au cancer ei fac toate tratamentele chimioterapie dar in sfarsit se vede ca degeaba deoarece cancerul nu iarta pe nimeni si toti mor din cauza lui, tu ai stafilococ fa tot ce depinde de tine toate tratamentele si daca vei scapa de el asta organismul tau stie cum tolereaza medicamentele, reactii adverse sunt, si nimeni nu stie nici doctorul nu stie daca i ti va disparea stafilococul. Ce varsta ai?

| RxTx a răspuns:

Tocmai mi-s-a spus că eu mănânc prea mult cacauă să mă duc la nutriționist.
Așa că voi încerca să dau răspunsuri mai scurte:
Vezi la ce este sensibil acel stafilococ pentru ca el moare la acțiunea razelor UV si dacă cumva se atinge de Argint Coloidal Ionic.
Citește pe internet. care are un tată căruia acest stafilococ i-a mâncat ceva pe la valvele inimii așa că documenteazăte.
Alocă în fiecare zi din viața ta 2 ore doar pentru a citi totul chiar și de la ruși cu google translate si de la japonezi nu citi doar dintr-o cutură si doar dintr-o anumită limbă.
( de exemplu in Ro când se înfurdă fierea colecistul la cineva cu colesterol untură șuncă grășime repede se recomandă măcelărie tăiere operație pe când Rușii tratează cu grepfruit la greu)