| Mitrecelmare a întrebat:

am 17 ani. De 2 ani am o forma grava de acnee si fac de aproape 10 luni tratament cu creme la Roche Effaclar H, Effaclar Duo si Effaclar pentru curatarea tenului dimineata si seara. In plus,doctorul dermatolog mi-a prescris si Roaccutane, medicament pe care il iau de 9 luni -2 pastile la masa de pranz. Am citit foarte multe lucruri negative pe internet despre Roaccutane cum ca ar afecta fertilitatea, memoria etc. Sunt adevarate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Deliiiiiia a răspuns:

Sincer nu cunosc cremele tale...dar pentru acnee merge gelul de la un Aloe de peste 4-5 ani...te dai pe fata...el intra in piele si nu te mai stergi...acneele se retrag
Mai ales cele pe sub piele!winking

| bionatura a răspuns:

Salut!
sunt medic de medicina generala, ma numesc Daniel si vreau sa iti raspund pentru problema ta!
Ma bucur enorm ca ai fost la medicul dermatolog,te-a consultat si ti-a pus un diagnostic,apreciez ca este vorba de o acnee chistica sau conglobata care te-a speriat si care ti-a creat ceva probleme si te necajeste de ceva timp!
Este varsta propice maturizarii tale,sistemului tau endocrin este pus in evidenta,esti in crestere,hormonii tai din sange circula si tu trebuie sa ai rabdare! ok?
Exista pacienti si nu boli, adica fiecare organism reactioneaza specific in functie de propriul sau sistem imunitar care ajuta organismul in diferite situatii, de exemplu infectii, acneea fiind data de o bacterie, p.acnes,ce are urmari nu tocmai pe placul pacientilor.
Trebuie sa te imprietenesti foarte bine cu medicul dermatolog, sa al vizitezi foarte des, sa iti faci teste hepatice regulat, la fel si o hemoleucograma completa cu formula leucocitara ptr.ca aceste TRATAMENTE CHIMICALE DE SINTEZA distrug ficatul,rinichii, etc adica sunt hepatotoxice, nefrotoxice pe termen indelungat! ATENTIE!
In primul rand ar trebui sa iti re-echilibrezi ph-ul sanguin, adica sa al aduci la un 7, 38 deoarece sangele tau in momentul de fata inclina spre o balanta acida datorita medicatiei de sinteza.
Exista un tratament ptr.asa ceva, te pot ajuta, nu costa mult, si o sa fi bine daca asculti, dar trebuie sa respecti niste reguli in ceea ce priveste regimul alimentar si hidratarea ta zilnica.
Ma poti suna intre orele 09-21 la nr.de telefon, 0762.417.179,dr.Prodan Daniel
Cu drag, o zi frumoasa!