| miinnniiee a întrebat:

Am fost la dentist pentru o extractie. Mi-am facut extractia dar doctora mi.a spus ca nu pot fuma 24h. Stie cineva de ce si ce se poate intampla daca fumezi? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BPAndrei a răspuns:

Nu sunt medic, dar probabil nicotina + cele 4000 de toxine care vin cu fumul nu fac bine unei rani deschise, mai ales cand aceasta este in cavitatea bucala (mediu umed, timp de vindecare mai lung). Dar pe de alta parte, van Damme isi ingrijea ranile cu trabucuri aprinse laughing

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Fumatul incetineste procesul de vindecare si creste riscul aparitiei alveolitei uscate. Este ceva foarte dureros, daca tii neaparat sa incerci senzatia...

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

O sa te doara mai rau, o sa se vindece mai rau. Stai departe si de lactate

| miinnniiee explică:

Multumesc mult!