| anonim_4396 a întrebat:

De luni seara a inceput sa ma doara o masea, dar abia azi am apucat sa merg la dentist. Pe parcurs maseaua a inceput sa doara tot mai tare, azi dimineata aveam deja si o punga mica de puroi si acum s-a marit, chiar daca iau antibiotic. ☹
Sa nu mai spun ca acum 2 luni am avut o extractie dentara si aparent astazi cand am facut radiografie doamna doctor mi-a spus ca a ramas o radacina acolo. Deci doi dinti deodata.
Nu stiu ce sa fac, ma doare foarte tare gura, am luat Augmentin si Ketonal prescrise de doamna doctor si urmeaza ca miercuri sa imi extraga acea masea + sa scoata si radacina aia ramasa acolo de 2 luni. Azi aproape ma urcam pe pereti cand doamna dentist imi facea drenaj la dinte. Oare o sa fie ok extractia si nu o sa ma doara? Deja nu mai pot de durere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la stomatolog ca sa faca o incizie si sa iasa puroiul.
In situatia asta, cand iei deja antibiotic si infectia este mult prea mare sa fie tinuta sub control, se impune o mica operatie, ca sa elimine puroiul.
Va trebuii sa ceri sa ti se scoata ciotul ramas, care iti va produce mai multa infectie.
Du-te la urgenta in noaptea asta, daca nu poti rezista pana dimineata.

1 răspuns:
| gothicbat a răspuns:

Îmi pare sincer rău pentru tine, sper să fii ok!
Te înțeleg foarte bine, am trecut și eu prin asta.