| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la un doctor mai demult si mi-a spus ca nu circula bine sangele de la inima la creier. Ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicul tău s-a exprimat oarecum pe înțelesul tău.
Dacă nu ar circula bine, ai muri.
Apoi sângele conduce substanțe hrănitoare la creier, dar sângele nu ajunge direct la celulele nervoase ci prin alt mecanism.
Iar dacă creierul tău nu ar fi irigat bine cu sânge, ( nu circulă bine de la inimă la creier), exact așa cum a spus el, ai avea probleme grave pe care le-ai resimți imediat. Dacă creierul nu este alimentat cu oxigen, suferi imediat, și simți, leșin, comă.
Astfel medicul putea să îți spună că creierul tău nu este alimentat corespunzător, că în sânge nu ai ceea ce trebuie pentru ca creierul să funcționeze bine.

| Donsavas a răspuns:

Ca ai o circulație cerebrală proasta si asta din cauza alimentației sau a sedentarismului.

| Anonim53220 a răspuns:

Ca nu se oxigeneaza creierul destul, celulele rosii ce duc O2 (oxigen) la creier nu prea ajung in cantitati normale

| PuyaTimonel a răspuns:

Creieeul nu este aprovizionat destul cu Oxigen-> trebuie miscare si mancare mai putin bogata in lipide