| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca am 'sindromul tunelului carpian' daca de aproximativ o saptamana mana dreapta pe care o folosesc foarte mult zilnic pe mouse are amorteli incontinuu? Ce sfaturi mi-ati da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai sta foarte mult pe mouse si sa vezi ca vei scăpa de amorteala.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil!
Sfatul pe care ti-l da si medicul este sa faci exercitii specifice pentru amortirea mainii si sa nu mia sta atat de mult pe computer.

| anonimg a răspuns:

Ai nevoie doar de pauză de la mouse. Atât.

| Lidia09 a răspuns:

Amortelile continue în mâna dreaptă pot fi un semn al sindromului de tunel carpian, dar și alte afecțiuni pot cauza aceste simptome. Ar fi bine să consulți un medic pentru un diagnostic corect. Înainte de aceasta, încearcă să iei pauze regulate în timpul utilizării mouse-ului, să faci exerciții de întindere a mâinii și încheieturii și să verifici poziția mâinii și a încheieturii atunci când folosești mouse-ul.