| Wehrmacht a întrebat:

Am fost prin padure cu niste prieteni seara si neau cam muscat niste tantari si cand citeam despre muscatura de tantari pe net am dat-o in capuse si m-am cam speriat putin.Cum se manifesta capusele la oameni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Charly a răspuns:

De obicei se vad ...au capul sub piele si restul corpului afara... uitete bine in oglinda chiar si in partile intime si daca vezi una poti sa-i scoti si singur/a dar mai bine te duci la un doctor/specialist. Sper ca am fost de ajutor happy

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Capusele se manifesta la oameni ca si la animale.Se infig sub piele cu tot capul si-ti sug sangele. Sunt atat de "bandite" ca nu le simti cand se instaleaza, ca intai iti injecteaza un anestezic, adica iti amorteste local si nu simti nimic. Abia cand incepe sa suga sangele incepi sa simti.Capusele nu trebuiesc smulse la nimereala ca le ramane capul sub piele si acest lucru duce la infectii si alte boli.Este bine sa scoata medicul parazitul de sub piele. Acesta o va face cu penseta si trebuie tras astfel sa iasa toata din carne! Eu am un pisic pe langa bloc si cand a fost in calduri a lipsit o saptamana de acasa.Cand a venit avea 18 capuse pe el! Parca era tot plin de negi,cam asa arata! Cu petrol pus pe ele si cu penseta abia am reusit intr-o zi intreaga sa i-le scot. In ceea ce priveste oamenii,am vorbit cu cineva care s-a pricopsit cu asa ceva si mi-a spus ca nici nu a simtit ca are capusa pe el, doar ca s-a scarpinat instinctiv si a rupt-o! Restul a facut doctorul, ca i-s-a infectat locul!

| Roxy a răspuns:

Stai relax ca nu i asa de gravhappyde obicei se iau din iarba si nu simti cand isi infing capul in piele deoarece iti introduce nujh ce substanta care iti amorteste zona respectiva(care este foarte mica). odata ajunsa cu capul sub piele ele incep sa suga sange si odata cu asta si cresc.sunt ca o bila mica care tot creste.ca sa o scoti trebuie sa ai un pic de experienta deoarece trebuie sa ai unghi si sa le prinzi de la baza si sa scoti cu tot cu capu.iar cand o scoti sa nu o strangi de corp sa introduca din nou sangele inapoi(plin cu alte toxine)sunt oameni care sunt alergici la toxinele acelea si fac urat.de aceea te duc la medic au ei un cleste special cu 3 ace din alea si tio scoate si te si dezinfecteaza acolo.Deci nu te doare cand se prinde de tine. poate cand tio scoate o sa simti ceva lejer.gen piscatura de tantar sau chiar mai lejer.Cauta bine in cap si in locurile in care nu vezi. examineaza de aproapehappy

| madalinna a răspuns:

Si eu am avut 2 capuse, de la pisica. La fel, n-am simtit absolut nimic, le-am vazut la dus. Am luat o penseta si mi le-am scos singura si am supravietuitbig grin.