| MaryMaria333 a întrebat:

Am inaltimea in cam 1.65 si 56 kg. Ma cred A DRACULUI DE SLABA! angry +slabesc f usor, mananc mult, consistent ca un cosas dar de pus pun pe mine extrem de greu, cu chiu cu vai 1 kg. Ar trebui sa le pun mai usor, nu e normal asa!
Voi ce ziceti, e bun sa am atatea kg la inaltimea mea? Ce imi recomandati, avand in vedere situatia mea dificila si neobisnuita, sa ma mai ingras? Haideti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
104 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Ești perfecta asa. Nu trebuie sa te îngrași :*

| MaryMaria333 explică:

Parca corpul meu ar fi vrajit.
Orice sfat e bine primit

| MaryMaria333 explică (pentru Sofer):

Multumesc mult >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești ok așa e gena ta nu ar strica un pic de zambet in schimb nu îți stă deloc ok așa ci puținel mai vesela.

| alina2k18 a răspuns:

Mie nu imi pari f slaba, aveam colege in liceu 1, 62-1.65 si aveau intre 42-48 kgwinking ma refer la 18-19 ani cand terminaram clasa a XII a si la 48 kg si 1.65 nu erau deloc piele si os, la 42 da, batz.
Cati cm ai in talie? Ca daca ai sub 65cm da, esti f subtirica.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Iti par cam sobra asa'i? big grin

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

La înălțimea ta ești foarte, foarte bine asa! Este greutatea perfecta! Depinde și de tine ce vrei. Eu zic sa te simți bine în pielea ta oricum ai fi și oricâte kg ai avea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Da poate nu erai in cea mai buna forma in momentul ăla da nu asta contează ci că ești o tipă ok. E bine uneori sa fim și serioși ști cum e vârsta.

| MaryMaria333 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Da draga mea, dar ma asteptam sa fiu mai plinuta...

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am niciodata "cea mai buna stare", o am numai pe cea cu marca "middle" ))

| Mosotti a răspuns:

Esti f bine la 56 Kile la 1, 65. Deci nu e cazul sa-ti faci probleme, unele fete au 45 Kg la 1, 65 de ex si se simt f bine asa slabe.
Dupa figura nu pari asa f slaba.
Oricum nu mananci asa mult caloric, ca altfel te ingrasi de nu te vezi, mananci mult, asa zis consistent cam cate kcal arzi.
Ca daca vin eu la tine, tu doar dai comanda "vreau sa pun atatea kg in atat timp", si asa va fi.
Fizica e fizica pentru toata lumea, totul se rezuma la Kcalorii intrate, si iesite.

Figura ta e chiar implinita.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Eu zic ca ești frumoasa asawinking. Dacă vrei sa pui pe tine. Baga pizza, shaorma, cipsuri, dulciuri. Și îți garantez ca pui pe tine mai multe kg decât vrei tongue

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Atunci te invit cu drag big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Așa e și sorămea in mai toate pozele e serioasa foarte rar am văzut sa zâmbească in poze. E ok așa cum ești nu cred că ți-ar sta bine cu câteva kg în plus cum ești acum e foarte ok. ești norocoasa că nu te îngrași ești o tipă norocoasa. De obicei pers cu hipertiroidism slăbesc chiar daca mănâncă bine da na tine nu se pune problema as da orice sa am metabolismul tău și gena ta laughing
Daca ești bine proporționată e belisima

| MaryMaria333 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Thanx my dear love struck

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Hmm, ai pierde un pariu..., de ex daca mananci o ciocolata pe zi in plus fata de ce mananci acum, o sa iei 2, 3 kg pe luna! Deci in afara de ce mananci, fara sa scazi din ce mananci acum.
Daca..mananci 1,5 ciocolate, iei 3, 5 kile, f simplu.
Ptr ca aia intrata nu mai iese afara, ori se arde, ori se depune.

Daca ai hipertiroidism e de acolo, si arzi mai mult, insa asta inseamna ca ai fi putin agitata, inima ar bate putin mai tare, insa si acolo chiar daca arzi mai mult, daca e in plus kcal ceva, tot pui.

| Ineys a răspuns:

Shaorma tati. Te invat eu. 3 shaorme pe saptamana, 3 pizza. Dulciuri intre mese, te culci la 3 dimineata. Iti mai recomand? Dupa te intorci sa ne intrebi cum sa slabesti.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa am zis si eu ca e ok asa cum arata si la Kg care le are ea.
Are figura destul de implinita chiar, daca mai pune, se face mai rotunda si nu e bine.
Adica acu e tocma bine.

Daca are hipertiroidism era putin mai alerta, avea pulsul mai sus, dar oricum sa faca niste analize.
Ca sa arzi mai mult trebuie consum de energie mai mare, si cum atfel fara mai mult oxigen? Si mai mult oxigen inseamna urcat puls, temperatura cumva.
Desi iti zic eu ca nu sare de 2000-2200 kcal/zi cu ce mananca. De aia se mentine. Nu cont volumul ci cate kcal are ce mananca.
Ca 100 g de mancare are un 100 kcal, 100 g ciocolata are 600, 100 g de paine are 280 maxim, de exemplu, 100 g ulei are 930 kcal.

| Anonymous4433 a răspuns:

Stai putin. Eu am vreo 1.75 si 50 si un pic de kg, sub 55, si nu mi se pare ca arat rau! Sau prea slaba, nu mi-e rusine cu felul cum arat. Desi sunt slaba, am cat-de-cat forme. Corpul meu are si el anumite parti bune, de exp am picioare lungi si subtiri. Daca ma si bronzze un pic arat f bine in pantaloni scurti, sau am un abdomen plat.
Poate nu am eu c**ul cat banita, sau pieptul cat 2 pepeni, ca altele... Dar si alea, chiar daca au forme, care atrag privirea sexului opus, au si ele defecte: au grasime in plus pe burta, pe spate, pe solduri, uneori pe fata, etc. Plus ca, sincer, eu nu m-as simti confortabil ca baietii sau barbati sa se gandeasca la tot felul de porcarii cand ma vad pe strada vara, sau la plaja. Gandesti-te ca pers de sex masculine sunt interesati, sau prefera acest gen de fete, pentru un anumit motiv. happy eu nu vreau sa fiu privita ca o bucata de carne.
Tu ai vrea sa ai 80 de kg la 1.60, ca mai incolo, sa ai vreo 100 kg, sau cum?
E mai bine sa fi normal, sanatos, in forma, sa ai un still de viata sanatos, sa fi 'undeva la mijloc'; de ce sa te ingrasi sau sa slabesti excesiv doar ca sa arati 'mai bine'?
Emai important sa te simti tu bine in pielea ta, ci nu ce cred altii. Sunt unele care sunt grase, sau f grase, si nu pot sa slabeasca. Crezi ca arata bine? Alea ar da orice ca sa fie ca noi. Dar nu se poate, probabil pentru ca nici nu isi dau silinta, si atunci poate ca fac misto de alte fete, ca sa compenseze cumva insultele primite de ele sau dezgustul pentru sine.
Eu am fost si mai grasa, am avut aproape 80 de kg la un moment dat(din nou, a and intre 1.75-1.80) dar m-am hotarat la un moment dat ca vreau sa slabesc, nu imi placea, pentru ca mi se stransese destul de multa celulila pe fund si pe picioare, care de aseamenea nu mai erau atat de ferme, plus ca oboseam f repede cand faceam efort. Deci, mai gandesti-te, ca nu trebuie sa te ingrasi intentionat ca sa fii ca altele. Sau ce motive oi fi avand tu, nu cred ca e sanatos asa ceva, din moment ce spui ca pentru corpul tau nu e natural sa se ingrase mai mult.

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Eu mananc f multa paine dar aiurea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Contează să te simți bine în pielea ta numai ea știe dacă e sau nu mulțumită de faptul cum arată. Dar da nu iar sta bine cu câteva kg în plus se vede că nici în poza nu e foarte skiny e ok așa cum e ea acum. Daca avea hiper sigur punea ceva întrebări care țin de simptomele bolii da nu le o pus.
De îngrășat e mai ușor după poate o sa devină adicted de junk food sau ce i se mai recomanda pe aici și nu mai o să aibă control asupra ei happy că așa ziceam și eu că nu o sa mai mănânc și tot mănânc de la fast food ceea ce e șocant e că nici nu mai mă interesează că pe vremuri cum arăt cine mă place mă va plăcea așa cum sunt mă gândesc la fericirea mea nu a altora.

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pai depinde cata paine mananci, painea are volum mare si kcal mai putine. Cata paine pe zi mananci? Si de care?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer? Dupa figura pare chiar putin peste normal! Si da, cont sa se simta bine in pielea ei.
Din moment ce se considera f slaba, rezulta ca nu prea e multumita de ea, insa eu cred ca doar asa se percepe in mod fals, pai cine e f slab ar avea o figura ascutita.

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Da dar sti care ii faza? Eu am fata lata, nu e alungita de fel si de'aia pare mai grasa.

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Azi am mancat 2 felii mari, si stai ca erau n dati in care mancam si mai mult. Paine de la brutarie.

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Aaa deci nu e alungita, mda, atunci de aia arata asa.
Doua felii de paine...deci e clar.
ai mancat cam 100 g, deci 280 Kcalorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate așa e s-ar vedea da la ea nu se vede. De aia nu prea ar fi recomandat sa se îngrașe fiindcă nu iar sta deloc bine. Ar fi ok sa ceara opinia părinților fiindcă cel puțin la fata nu se vede că e skiny cel puțin în poza asta.
Daca mă întrebi pe mine și fără să se supere utilizatoarea eu i-aș recomanda sa slăbească vreo 5 kg fiindcă asta îmi sugerează poza ei.o avut o poza intr o parte și acolo nu știu părea mai slabutza decât în poza asta da nu s sigur. Oricum eu am 20 de dat jos deci eu fiind depresiv e al naibii de greu da ar trebui sa îmi fac curaj și să merg la sala sau să mănânc salate că tot e vara și fructe. Dintr-un fotomodel din cauza depresiei am ajuns un grasunel laughing dar oricum plec dincolo și acolo nu voi mai manca prostii că sorămea face mâncare sănătoasă daca ii spun și buna exact pe gustul meu. Daca tu ești nemulțumit de tine și alții vor fi dar sa ști că sunt tipi grăsuți care au cum spun bătrânii ședere la femei fiindcă au încredere în ei și știu să vb îi ajută materia cenușie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pozele nu reflecta 100% realitatea întotdeauna

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu stiu, dar uite ca nu mananca f mult. Eu acum am 4-5 Kg in plus si abia pot sa le dau, o nutelica, un bountyca, o dulcetica, un cartofica prajitel cu un copanica bun rau tare, aia e.
Am dat 4-5 kile in 4 luni abia, dar..am avut si 90 kile la 1, 7 m, acu de la 77-78 in feb am ajuns la 73. Dar eu nu am nici motivatie ca si eu is cam depresiv.
Cand faceam sala aveam motivatie si era altceva.
Mai bine sa stea asa ea, ca.e mai bine.

Aia cu nemultumirea sa stii ca nu e asa mereu, unii nu-s multumiti de ei, dar sunt altii multumiti de acela. De multe ori percepem fals cum aratam din anumite conceptii, complexe, dar ceilalti ne vad cum suntem cu adevarat.
Si invers, cand altii nu-s multumiti de el, el poate fi multumit cu el insusi f lejer.
Sigur ca e si aliniere, sunt si altii multumiti de el, dar si el de el, altii nemultumiti si el nemultumit de el.