| MaryMaria333 a întrebat:

Am inaltimea in cam 1.65 si 56 kg. Ma cred A DRACULUI DE SLABA! angry +slabesc f usor, mananc mult, consistent ca un cosas dar de pus pun pe mine extrem de greu, cu chiu cu vai 1 kg. Ar trebui sa le pun mai usor, nu e normal asa!
Voi ce ziceti, e bun sa am atatea kg la inaltimea mea? Ce imi recomandati, avand in vedere situatia mea dificila si neobisnuita, sa ma mai ingras? Haideti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
104 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La inaltimea de 1.65 greutatea maxima trebuei sa fie 1. 55kg
Daca te compari cu obezii, probabil ca te vezi teribil de slaba, cand tu esti de fapt 1 kg peste greutatea normala, conform standardelor de inaltime si greutate.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Orice ai zice si oricine ar zice, ea oricum tot impresia aia despre ea are si trebuie sa-i dam solutii, i-am dat eu solutia cum poate sa ajunga cum doreste, dupa care scoate surplusul si se mentine, i-am dat mai multe variante echivalente.

| Violleta2022 a răspuns:

Ha...ha..ha... este o pareare total eroanta!
La 1.65m trebuie sa ai 50-55kg.
Eu cred ca esti de fapt, cam plinuta, fiind deja peste limita maxima a normalului.

| MaryMaria333 explică (pentru Violleta2022):

Da dar am maini subtiri si le vreau pe alea mai groase. Nu ma astept eu la muschi, vreau grasime, sa fie putin mai plinute.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pune mana si fa sport, ca asa cresc muschii la maini si picioare.
ca esti de altfel destul de grasuta, la 56kg.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca fata asa vrea, aia e, nu conteaza ce gandim noi. Daca vrea sa puna, sa puna, asta este. Daca va pune pe maini, se va ingrasa mai tare in celelalte parti si nu e okey.
50 kile e prea slabanoaga draga, nici asa. La 1.65 sa aiba minim 55.
Si mie la figura mi se parea putin mai implinita decat trebuie.

| Mosotti a răspuns:

Esti f bine la 56 Kile la 1, 65. Deci nu e cazul sa-ti faci probleme, unele fete au 45 Kg la 1, 65 de ex si se simt f bine asa slabe.
Dupa figura nu pari asa f slaba.
Oricum nu mananci asa mult caloric, ca altfel te ingrasi de nu te vezi, mananci mult, asa zis consistent cam cate kcal arzi.
Ca daca vin eu la tine, tu doar dai comanda "vreau sa pun atatea kg in atat timp", si asa va fi.
Fizica e fizica pentru toata lumea, totul se rezuma la Kcalorii intrate, si iesite.

Figura ta e chiar implinita.

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Atunci te invit cu drag big grin

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Hmm, ai pierde un pariu..., de ex daca mananci o ciocolata pe zi in plus fata de ce mananci acum, o sa iei 2, 3 kg pe luna! Deci in afara de ce mananci, fara sa scazi din ce mananci acum.
Daca..mananci 1,5 ciocolate, iei 3, 5 kile, f simplu.
Ptr ca aia intrata nu mai iese afara, ori se arde, ori se depune.

Daca ai hipertiroidism e de acolo, si arzi mai mult, insa asta inseamna ca ai fi putin agitata, inima ar bate putin mai tare, insa si acolo chiar daca arzi mai mult, daca e in plus kcal ceva, tot pui.

| Sofer a răspuns:

Ești perfecta asa. Nu trebuie sa te îngrași :*

| aXy99 a răspuns:

Mie nu mi se pare ca esti asa de slaba.

| MaryMaria333 explică (pentru aXy99):

Burta o am maricica, dar mainile si picioarele is mai subtiri. Vreau sa corespunda cu burta, asa ar fi mult mai fain si proportionat.

| aXy99 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu mai bine ar corespunde burta cu membrele?

| MaryMaria333 explică (pentru aXy99):

Phuaaai as arata mai rau ca o scandura, ma jur. Ca s'asa is inalta.

| aXy99 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Si crezi ca burta arata bine?

| MaryMaria333 explică (pentru aXy99):

Sincer ar fi mai frumos cu putina burtica, sa am forma, dar nici exagerat ca o gravida, nu vreau sa fiu intinsa ca hartia.

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Eu ti-am zis si e f simplu.
Ce mananci acum pastrezi intact, nu reduci deloc niciodata, si pe zi mananci o ciocolata in plus impartita in 2-3-4 cate transe vrei, sau odata, nu cont, si iei 2, 3 kg intr-o luna.
O sa ai burtica cum vrei tu.
Si cand esti multumita, scoti surplusul adica ciocolata, si vei ramane asa.

Ca daca cu cat mananci acu te mentii, e clar ca tot ce este peste, se va depune.
Asta asa, daca vrei sa pui mai repede, bagi mai multa ciocolata, dar eu am dat un ritm lent ca sa nu fie o povara sa mananci mai mult de o ciocolata (doaaamne eu nici nu stiu cum e sa fie o povara sa mananc 2-3-4-5 ciocolate odata, dar asta e).

Principiu este simplu si general, Kcalorii intrate mai multe decat consumate, pe asta se bazeaza.
Merge sa mananci orice altceva in plus, insa e cu volum mai mare si deci te-ai chinui mai mult pentru aceleasi Kcal in plus.
Daca tu cheltui 1000 E/lunar, si-ti dau 2000, daca nu urci cheltuielile, 1000 le vei pune deoparte, si se tot aduna.
Daca cheltui 1000 si eu iti dau 1000, si zici "aaa nu urce contul deloc", pai cum sa urce?

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Sau praful ala de ciocolata sa il bei cu lapte, nu are acelasi efect ca ciocolata in stare solida?

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pai praful ala Nesquik ca la ala te referi, ala ar trebui sa iei la bord 160 g pentru 550-600 Kcal/zi in plus adica o ciocolata.
Ca are 377 Kcal/100 g.
E volum mai mare!
Eu am zis volum cel mai mic, dar cum preferi, evident.
Si are 377 in loc de 550-600 pe 100 g ca nu are grasime, are 80 % zahar.

De ex echivalent a 10 felii de paine alba mici din alea de 25 g, tot 600 K au.
Sau 670 -700 g cartofi fierti.
Ori 270-300 g cartofi prajiti facuti acasa.
Sau 250 g branza telemea din aia de la Mega Hochland CLasic sau Gusturi romanesti la pachet.
Ori 200 g cascaval.

Iti alegi. Bine astea le poti combina cu ce mananc in mod normal cum vrei, doar ca sa nu cumva sa reduci ce mananci acum! Una din alea trebuie sa fie in plus neaparat.

| alina2k18 a răspuns:

Mie nu imi pari f slaba, aveam colege in liceu 1, 62-1.65 si aveau intre 42-48 kgwinking ma refer la 18-19 ani cand terminaram clasa a XII a si la 48 kg si 1.65 nu erau deloc piele si os, la 42 da, batz.
Cati cm ai in talie? Ca daca ai sub 65cm da, esti f subtirica.

| MaryMaria333 explică (pentru alina2k18):

Nuuu... +10! 75 am in talie. Sunt subtirica?

| aXy99 a răspuns (pentru MaryMaria333):

La 75 nu esti subtirica laughing
Cam atat am si eu si sunt baiat. (putin mai mult)

| MaryMaria333 explică (pentru aXy99):

Si inaltimea tot ca mine o ai?

| aXy99 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu, am undeva la 1.86, 5-1, 87. Sa nu crezi ca daca esti inalt ai automat talia mai subtire, asta e o iluzie, de regula e fix invers.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pare o greutate ok, contează și cum ești construită. Eu am reușit să pun în câteva luni 4 kg, dar foarte greu și nu recomand metoda mea. Am mâncat minim 300 de grame de chipsuri pe zi, un borcan de nutella la 2 zile, tot felul de dulciuri și torturi de înghețată, pizza zilnic, shaorma des, multe fructe, asta pe lângă mâncare. Eu oricum mâncam prostii multe, dar o perioadă am exagerat rău și, în sfârșit, m-am îngrășat că aveam aceeași greutate din 2017 când slăbisem de stres o perioadă și nu-mi mai revenisem de atunci, deci nu-mi pare rău și nu pare să-mi fi afectat sănătatea momentan, dar tot nu recomand laughing. Consumi pâine? Un prieten a slăbit renunțând doar la pâine, o merge și invers.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

In cateva luni 4 kile mai? Pfuai de mine, inseamna ca nu mancai cum trebuie.
Ia sa vedem noi:
1 - Juma de borcan de Nutela de 400 g aveai 1100 Kcal/zi
2 - 300 g Chipsuri aveai 1100 Kcal/zi
Mai trebuia inca 2-300 ca sa mananci cat ardeai.

Daca ai zis 4 Kg in cateva luni, hai sa zicem ca ai luat minim 2 Kg lunar, asta inseamna ca ai mancat doar 470-500 Kcal/zi in plus.
Daca ai luat 4 kile in 3 luni, ai avut 320 Kcal in plus adica 110 g paine.
Deci n-ai mancat asa mult cum zici caloric.

Iar arderile daca nu ai hipertiroidism si asimilezi tot, sunt cam aceleasi la o persoana de aceiasi varsta, inaltime, sex si greutate, pentru ca la acelasi randament nu ai cum consuma prea diferit fata de celalalt, ca omu e o masina cu minim pierderi.
Iar cu asimilatul tot se verifica, fecalele se iau, se pune oxygen lichid peste si se da foc, daca ia foc inseamna ca mda, omu ala nu asimileaza tot, daca nu ia foc, e clar ca sunt doar deseuri si atunci asimileaza tot.
Deci se verifica..nu asa! Ca daca ia foc inseamna ca Kcal exista multe acolo adica din ce a mancat, in mod normal la un 3300 Kcal consumate, daca ai 3 Kcal in acele fecale, pe testate.

Nu stiu cum se face ca aia pe care i-am asistat eu cand faceam sala, le-am onorat comanda, au zis "vreau 3 kile in 3 sapt, sau 4 Kile in 5 sapt", si s-a rezolvat. Tot asa "nuuu ma ingras eu... orice mananc". Si femei si barbati.
Unii au pierdut si pariu.
Evident ca nu mancau inainte cum ziceau.
Laborator saptamanal, glicemie, rezistenta la insulina, nu ma puteau pacali.

Asa ca de la cepisoara s-ar putea sa devii cepisoi la o adica si repede nu in cateva luni! Haha...

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Mai tu, ce le sti, ar trebui nutritionist sa te faci big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Și psihiatru tipul chiar le știe laughing

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pai cam sunt! Eu am facut 6, 5 ani sala si sunt f documentat in domeniu asta, altfel nu vorbeam. Eram nevoit sa ma documentez.
Iimi calculez kcal, tot, am totu sub lupa.

| Emma30555 a răspuns:

Sincer mie nu mi pari slaba... Fetele mereu vor sa fie slăbuțe nu știu de ce ai vrea sa fi grasa

| Ineys a răspuns:

Shaorma tati. Te invat eu. 3 shaorme pe saptamana, 3 pizza. Dulciuri intre mese, te culci la 3 dimineata. Iti mai recomand? Dupa te intorci sa ne intrebi cum sa slabesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești ok așa e gena ta nu ar strica un pic de zambet in schimb nu îți stă deloc ok așa ci puținel mai vesela.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Iti par cam sobra asa'i? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Da poate nu erai in cea mai buna forma in momentul ăla da nu asta contează ci că ești o tipă ok. E bine uneori sa fim și serioși ști cum e vârsta.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am niciodata "cea mai buna stare", o am numai pe cea cu marca "middle" ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Așa e și sorămea in mai toate pozele e serioasa foarte rar am văzut sa zâmbească in poze. E ok așa cum ești nu cred că ți-ar sta bine cu câteva kg în plus cum ești acum e foarte ok. ești norocoasa că nu te îngrași ești o tipă norocoasa. De obicei pers cu hipertiroidism slăbesc chiar daca mănâncă bine da na tine nu se pune problema as da orice sa am metabolismul tău și gena ta laughing
Daca ești bine proporționată e belisima

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa am zis si eu ca e ok asa cum arata si la Kg care le are ea.
Are figura destul de implinita chiar, daca mai pune, se face mai rotunda si nu e bine.
Adica acu e tocma bine.

Daca are hipertiroidism era putin mai alerta, avea pulsul mai sus, dar oricum sa faca niste analize.
Ca sa arzi mai mult trebuie consum de energie mai mare, si cum atfel fara mai mult oxigen? Si mai mult oxigen inseamna urcat puls, temperatura cumva.
Desi iti zic eu ca nu sare de 2000-2200 kcal/zi cu ce mananca. De aia se mentine. Nu cont volumul ci cate kcal are ce mananca.
Ca 100 g de mancare are un 100 kcal, 100 g ciocolata are 600, 100 g de paine are 280 maxim, de exemplu, 100 g ulei are 930 kcal.

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Eu mananc f multa paine dar aiurea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Contează să te simți bine în pielea ta numai ea știe dacă e sau nu mulțumită de faptul cum arată. Dar da nu iar sta bine cu câteva kg în plus se vede că nici în poza nu e foarte skiny e ok așa cum e ea acum. Daca avea hiper sigur punea ceva întrebări care țin de simptomele bolii da nu le o pus.
De îngrășat e mai ușor după poate o sa devină adicted de junk food sau ce i se mai recomanda pe aici și nu mai o să aibă control asupra ei happy că așa ziceam și eu că nu o sa mai mănânc și tot mănânc de la fast food ceea ce e șocant e că nici nu mai mă interesează că pe vremuri cum arăt cine mă place mă va plăcea așa cum sunt mă gândesc la fericirea mea nu a altora.

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pai depinde cata paine mananci, painea are volum mare si kcal mai putine. Cata paine pe zi mananci? Si de care?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer? Dupa figura pare chiar putin peste normal! Si da, cont sa se simta bine in pielea ei.
Din moment ce se considera f slaba, rezulta ca nu prea e multumita de ea, insa eu cred ca doar asa se percepe in mod fals, pai cine e f slab ar avea o figura ascutita.

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Da dar sti care ii faza? Eu am fata lata, nu e alungita de fel si de'aia pare mai grasa.

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Azi am mancat 2 felii mari, si stai ca erau n dati in care mancam si mai mult. Paine de la brutarie.

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Aaa deci nu e alungita, mda, atunci de aia arata asa.
Doua felii de paine...deci e clar.
ai mancat cam 100 g, deci 280 Kcalorii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate așa e s-ar vedea da la ea nu se vede. De aia nu prea ar fi recomandat sa se îngrașe fiindcă nu iar sta deloc bine. Ar fi ok sa ceara opinia părinților fiindcă cel puțin la fata nu se vede că e skiny cel puțin în poza asta.
Daca mă întrebi pe mine și fără să se supere utilizatoarea eu i-aș recomanda sa slăbească vreo 5 kg fiindcă asta îmi sugerează poza ei.o avut o poza intr o parte și acolo nu știu părea mai slabutza decât în poza asta da nu s sigur. Oricum eu am 20 de dat jos deci eu fiind depresiv e al naibii de greu da ar trebui sa îmi fac curaj și să merg la sala sau să mănânc salate că tot e vara și fructe. Dintr-un fotomodel din cauza depresiei am ajuns un grasunel laughing dar oricum plec dincolo și acolo nu voi mai manca prostii că sorămea face mâncare sănătoasă daca ii spun și buna exact pe gustul meu. Daca tu ești nemulțumit de tine și alții vor fi dar sa ști că sunt tipi grăsuți care au cum spun bătrânii ședere la femei fiindcă au încredere în ei și știu să vb îi ajută materia cenușie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pozele nu reflecta 100% realitatea întotdeauna

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu stiu, dar uite ca nu mananca f mult. Eu acum am 4-5 Kg in plus si abia pot sa le dau, o nutelica, un bountyca, o dulcetica, un cartofica prajitel cu un copanica bun rau tare, aia e.
Am dat 4-5 kile in 4 luni abia, dar..am avut si 90 kile la 1, 7 m, acu de la 77-78 in feb am ajuns la 73. Dar eu nu am nici motivatie ca si eu is cam depresiv.
Cand faceam sala aveam motivatie si era altceva.
Mai bine sa stea asa ea, ca.e mai bine.

Aia cu nemultumirea sa stii ca nu e asa mereu, unii nu-s multumiti de ei, dar sunt altii multumiti de acela. De multe ori percepem fals cum aratam din anumite conceptii, complexe, dar ceilalti ne vad cum suntem cu adevarat.
Si invers, cand altii nu-s multumiti de el, el poate fi multumit cu el insusi f lejer.
Sigur ca e si aliniere, sunt si altii multumiti de el, dar si el de el, altii nemultumiti si el nemultumit de el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Așa este. Pai ea in comparație cu mine nu mănâncă deloc mult.erau zile când eram foarte depresiv și mancam o pâine întreaga și dulciuri la greu. deci daca ar manca cat mănânc eu sigur sar ingrasa. Nu e deloc sănătos să mănânci mult mai ales mult și prost fiindcă de odată de te miri daca urci câteva etaje de ce ești varza mai bine slab e mai sănătos.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Nahh si in poza ailanta eram tot asa... numa era veche cam de vreo 2 sapt vs asta ii una recenta de acum. Posibil sa ma fi ingrasat dar numai la fata.

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Da, mai bine stai asa ca esti okey. Evident, faci cum doresti, dar oricum mananci cat arzi deocamdata. De aia te mentii si nu iei.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Mha, cat imi pica bine si mie. Acum 2 ani mancam ca sparta da tot nu s'a pus nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Veche de 2 săpt laughing Nice joke happy
Nu-i problema de război laughing ești ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Poate că mâncai mult da făceai și puțin mai multă mișcare ...acum sedendarismul e in trend mai ceva ca virusul vulpița și față de horse

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da cum? Mie imi zici? Eu mancam cate doua paini de 700 g cu 600 g Nutela adica un borcan jumate, cam 5000 Kcalorii in loc de 3000 cat ardeam la sala, si tot ma ingrasan, 2300 ar fara sala.
Am luat si 8 kile intr-o luna.

Acu mananc frecvent paine cu Nutela care are cam 2300-2400 Kcal masa aia, sa zic cam 4 chifle cu un 200-240 g Nutela. Plus altceva peste zi. Noroc ca reusesc sa am 1200-1400 cateva zile si mai scad, altfel era nenorocire.
Sau paine cu doua borcane de dulceata, ori 1-2 cozonaci de 450 g din aia Boromir cu ciocolata, doamne...
Doamne fereste.

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Aha, si miscare nu prea fac! In afara de fast-food( ca nu am bani sa dau toata ziua pe acol, pot sa imi fac de'alea si acas) ce imi recomanzi sa pun cat mai repede?
Ca na, nici sa mananc mai mult decat necesar si sa mi se faca rau dup'aia, mai bine ceva putin si consistent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

laughing) vezi că peste câțiva ani deodata te trezești sa te chinui sa îți legi șireturile laughing

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Da, ma. De ce crezi ca am luat'o de acolo? Ca era deja fumata. Am pus una mai fresh laughing

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Nu'i stress ca il ajutam noi laughing

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pai putin si consistent sunt dulciurile! Ciocolata, bomboane, prajituri, asa amandine ca alea-s mai calorice asa, eclere cu ciocolata.
De ex daca mananci intr-o zi patru prajituri de 250 g una, e doar un exemplu, pui un 4 kg lunar.
Dar daca si astea le mananci in cantitati f mici, normal ca nu pui.
Recordu la mine a fost intr-o zi cand am mancat doua platouri de placinta cu mere deci cam 16 felii triunghiulare, deci 2, 4 Kg, plus o paine de 700 g cu un borcan de Nutela de 400 g cam, hahahaaa.

Tu mananca cat stii tu mai bine, ca te dai naiba peste cap altfel. Teoria e sa mananci mai multe kcal decat arzi, daca arzi 2200, sa mananci 3000-3200, asa la general zic, nici nu cont ce se mananca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Dar și name ul ți l-ai schimbat happy și uite cum TPU devine noul" Facebook "
De când am cont uneori și uit că am Facebook instalat

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ca ma cantaresc f des, deocamdata am scazut. Nu ma pot trezi deodata, ca vad trendul.
Asta era prin 2010-2012 cu painile.
11000 kcal a fost recordul intr-o zi.

Alta zi 9500, am mancat cinci cozonaci de 450 g odata! Sunt categoria grea, ce pana mea.
Dar pentru ca aveam media de 3000, in final ma mentineam la 60 Kg la 1, 7 m, ca mai faceam si foamea dupa aia.
Aia cu 5000 a fost doar o saptamana si am luat 2 Kg cu sala cu tot, ca aveam cam 2000 pe zi in plus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da de ce simțeai să mănânci așa de mult? laughing Din cauza depresiei? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Am văzut la i cofetărie că au apărut și eclere cu vișine laughing erau amazing de bune da mai micuțe puținel decât cele cu cioco

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Mhm. Mi l'am schimbat ca am in minte n idei, asa imaginatie bogata am ))
Voi puteti sa imi spuneti ori Andra numele real ori nickname-ul de aicea. Si daa, intr'adevar, chiar ii un pui de Facebook TPU asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Ok cumetre happy

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Hehe happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ar trebui sa te faci vloger sa te apuci și tu de mukbang sau cum se spune laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ahaha ești criminal laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De depresie de nedepresie, de nesanatos la cap ce sunt mancam asa, eu cre ca nici nu stiu ce inseamna sa fi sanatos la bibiloi, pe bune, mananc de parca-s venit din stepa aia rusiei cu razboi de un an de zile, bag in mine frate, nemancat mai sunt!
Ca si acum, dar mai putin ca inainte totusi.
La mine erau 1-2-3 paini, nu 1-2-3 felii.
La cofertarie ceream 2 placinte cu mere, aia venise cu doua triunghiuri, eu "NU doamna, doua platoruri adica cate 8 felii unu, la asta ma refer".

Nu stiu ce dracu depresie ca, cand aveam asa o stare mai urata urcam starea cu mancat, cand eram f bine mancam de bine ce-mi era zicand "aa pai hai inca o placere ca nu strica", deci cum o dadeai, tot una era.

Aoleu cu visine mor, nu stiu ce eclere dar nu am auzit eclere cu visine, e la Mega un strudel din ala cu visine de 400 g de pus la cuptor, n-am testat dar ma gandesc acolo.

Insa oricum am zis, pare ca mancam f mult, dar media era in asa fel incat sa nu ma ingras, ca asta si cei de aici si altii nu iau in calcul, media calorica pe zi, nu cat au mancat de 3 ori la rand.
Daca mancam acum 7500, maine mancam 60 poimaine 650 si deja era media 2800, arzand 3000 cu sala, nu ma ingrasam.
Dar dupa aia m-am ingrasat cand nu am mai avut media buna! De la 59 la 90.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ești norocos că nu ai dat în diabet. Da ai grijă nu se știe niciodată acum ești ferit da mai târziu doamne ferește ți-am zis la sorămea ii cad dinții din gura și se spală des pe ochi și cu ochii are probleme grave. Ăla zaharat e autoimun deci ăla se transmite mai frecvent de la părinți. Da sorămea consuma mult alcool asta e buna poate daca nu consuma nu dădea în diabet că ceilalți frați nu au aia beau mai puțin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se spală des pe dinți am scris pe ochi mă simt rău am mâncat prea mult am rămas înțepenit pe canapea laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, diabetul nu se face de la dulciuri, multi fac greseala asta, mie chiar un medic de diabet mi-a zis dar stiu si eu mecanismele, ca mama are si a trebuit sa scormonesc dupa informatii ca altfel era jale, se leaga oricum de sport si alimentatie.
La mine mama are dar nu ma intereseaza, o viata am. Stiu ca o sa-l iau.

Diabetul se face de la gene defecte, se face fara nici o legatura neaparat cu alimentatia, apare sau nu apare.
La mama si la multi a aparut aiurea, fara sa se alimenteze prost, fara sa fie grasi.
Nu uita ca (si asta o medica de la sanador mi-a zis in 2016), ca multi atleti consuma cam echivelentu la 1 Kg de zahar pe zi.
Ca si comparatie fata de un sfert cat e la un om normal, 250 g carbohidrati, adica amidon si altele din alimentatie.
Si pancreasu ala stie el ce face, da insulina mereu, nu are nici o problema.

Si se mai face pe fond toxic, de ex Sreptozotocin si Aloxan se folosesc in lab ca sa faca diabet soriceii, deci fara mancare, le distruge celulele beta secretoare de insulina si apare un diabet violent.
Sau vacor, era o otrava pentru soareci care ingerata, facea acelasi lucru.

Autoimun este doar diabetul de tip 1, ala care apare sub 30 ani si din start sunt dependenti de 4 injectii cu insulina pe zi. Sistemul imunitar confunda celulele de insulina cu corp strain, si le ataca pana le distruge, e o eroare genetica si culmea, nu se prea cunosc cauzele, nu prea s-a facut legatura cu ereditatea.
Diabetul de tip 2 e ereditar, nu e autoimun, daca mama are, mare probabilitate baiatul il face, daca tata are, fata il face cu procente mari. Si ala nu te face dependent de insulina la inceput.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu nu, nu m-am referit la dulciuri m-am referit la diabetul zaharat autoimun bolile autoimune se transmit genetic frecvent. Pai știu că și eu mănânc multe dulce și nu am diabet. Nu știu că sorămea la făcut după 37 -40 acum are 53 ea avea oricum o predispoziție acum nu știu dacă are la fel că maică-mea zaharat da e agresiv ia atacat ochii și ii cad dinții din gura de obicei astea autoimune atacă așa propriu organism

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai zaharat e si ala autoimun si ala de tip 2, ca tot nivel mare de glucoza e in sange.
Nu, autoimun se refera doar la faza ca sistemul imunitar a atacat celuele din pancreas secretoare de insulina adica se refera la cauza diabetului de tip 1, nu se refera ca, cad dintii, strica ochii.
Ca, cad dintii si restul la ambele tipuri de diabet zaharat (mai e si diabetu LADA, dar ala e tot un diabet 1 aparut mai tarziu), glucoza mare din sange face asta.

Sora ta a facut diabet 2 adica nu e dependenta total de insulina, DZ 2 e ala cand nu esti dependent total de insulina adica nu faci 4 injectii pe zi, la DZ 2 iei pastile, regim si poate paralel si insulina sau nu.
DZ 1 e cel mai rau, nu merge cu pastile, regim si insulina de 4 ori pe zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da are legătură că consuma mult alcool? De aia ia atacat dinții și ochii? Adică dacă nu consuma mai patea așa ceva? Da la cel zaharat mă refeream că e autoimun deci și diabetul tip 2 e autoimun ok e bine de știut

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are leg cu alcool-ul cel putin pe efectele diabetului, ala chiar mai scade glicemia uneori ca inhiba ficatul sa mai produca glucoza din glicogen (depozite de carbohodrati) si sa arunce in sange. Daca ei ii urca glicemia, atunci are leg indirecta.
DIabetul in sine ii face corpu praf, niv de glucoza mare din sange.
DZ 2 nu e autoimun, adica nu apare ca urmare a unui sistem imunitar defect care lupta contra propriului corp, ala apare ca urmare ale unor gene defecte care face ca sistemul glucidic sa nu mearga bine, doar DZ 1 este autoimun.

Ambele-s zaharate ca se caracterizeaza ca efect prin acelasi lucru, nivel de zahar prea mare in sange.

Nu are glicemia bine sub control, de aia s-a distrus!
Trei intrebari:
1 - Cat are frecvent pe nemancate?
2 - Cat are la 2 ore de la masa?
3 - Cat e hemoglobina glicozilata (HbA1C) analiza in la suta?

Range:
1 - Sub 130 trebuie sa fie la diabetici
2 - Sub 160 la 2 ore de la masa
3 - Sub 7 %
Asta inseamna un diabet bine controlat pentru cat mai putine complicatii! Ea nu are asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ok deci diabetul zaharat 1 e autoimun.
Deci din cauza glicemiei are problemele menționate de mine nu de la băutură. Ok boss.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da de ce o avea nivelul prea mare de zahar in sânge?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai boala diabet asta face, glucoza e prea multa in sange. Se tine cu tratament, miscare si dieta in limite acceptabile, dar sorica ta NU tine corect regimul, nu se ingrijeste, de aia are nivel prea mare. O sa ramana dracu` chioara!

Daca la sanatosi pe nemancate trebuie sa fie sub 100, la ei diabetici trebuie sa fie sub 130 cum am zis, dar nu 180, 200 sau 250, sau cum are sora prietenului meu 280!
La 2 ore unu sanatos trebuie dupa masa sa aiba sub 140, diabeticu sub 160 dupa medic de la Sanador, (dupa alt medic sub 180, dar luam sub 160 ca e mai bine), dar nu 200-250-300-350!

HbA1C (hemoglobina glicozilata) la sanatosi e sub 5, 7 %, la diebatici sa fie sub 7, dar nu 8-9-10-12! Asta e media glicemica pe 3 luni, se masoara in procente, ce e peste 7 e diabet prost tinut sub control si se risca complicatii destule.
Daca diabeticii o tin la limitele permise pentru diabetici, apar cat mai putine complicatii!
Daca nu...normal ca iti taie un picior, un deget, mai orbesti putinel asa, na.
Io pe mama incerc sa o tin in limita de oameni sanatosi! Nu vreau sa o las nici macar la limite de diabetici, asa ca, tine regimu, ia tratamentul are greutate buna, tot ce trebuie.
Si asa de 11 ani e f bine, si are 73 deci e mai in varsta ca sora ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Hi hi exact atâta are și mama 73 laughing și si ea are diabet. Îi doresc multă sănătate mamei tale.
Mersi pentru răspunsuri happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mersi, si precis mama ta e mai ok ca sora ta pe sanatate, nu? Adica mama ta banui ca se ingrijeste mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Din păcate nu pot da prea multe detalii nu pot da și nici nu are rost fiindcă ei nu ii pasa daca mâine moare sau nu de luat ia medicamente da nu pot sa zic are viciile ei dependenta ei nu se mai poate schimba. Oricum ea are și tumoare la rinichi + alte câteva zeci de boli serioase chiar mă mir cum de o duce atâta, că medicii i-au dat puține șanse de supraviețuire și totuși sau înșelat daca ar scapa de vicii ar fi bine da cred că și ea are ceva depresie ceva pe suflet de s-a apucat de... Ea oricând poate sa moară chestia e că eu nu-s pregătit pentru așa ceva probabil o să mă arunc și eu de pe un bloc daca nu va mai fi da tare mi că eu mă duc înaintea ei fiindcă depresia mă cam chinuie într-un hal fara de hal dar o sa plec dincolo și acolo o sa stau între oameni nu o sa mai stau singur.
Ferească sfântul da mai bine aveam o boala terminală decât depresie nu te omoară da te chinuie nu poți face nimic. Eu sunt singurul din familie care am depresie nu pot sa realizez cum naibii poate din cauza lenii că nu prea am muncit nu am făcut mișcare am stat numai în casa dar am avut și momente bune când mă distram zi de zi da s-a dus vremea aia lumea sa făcut rea parșivă perversa, invidioasa am impresia că au înnebunit cu toții din 2000 încoace

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nici nu trebuie sa dai detalii ca alea le stii tu, eu ti-am zis ca sa stii tu despre ce e vorba, poate ai mai putea sa o duci pe calea buna, dar e clar acum, eram sigur ca nu se ingrijeste.
Nu ai ce face, aia e, fiecare cu viata lui.
Daca se duce, tu mergi inainte, nu ai treaba cu ea.

Nu e de la lene depresia, ci invers, lenea e data de depresie de multe ori, ai gene defecte si de acolo e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da așa e gena defecta happy că maică-mea zice că de aia am făcut-o că nu fac nimic sunt sedendentarul planetei mirare mare că mai ies câteodată din casa bato vina de gena tocmai mie din toată familia ce noroc pe minelaughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stie ea de subiect. Lasa ca si eu is la fel, 90 % stai in casa, ies doar la cumparaturi cate 30 min 1-2 ori pe sapt si atata, dar am multe de facut acasa de nu ajunge ziua, daca aveam si tonusu mai sus si aveam chef mai bine, era si mai bine. De cand nu mai fac sala din nov 2013, asa fac. Si mi-e bine asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ești mai documentat despre depresie chiar și decât psihiatrii acreditați cel puțin pe cei care i-am cunoscut eu... Poate o sa îmi spui intr-o zi când și chef de ce "dețin " aceasta gena defecta tocmai eu din întreaga familie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se stie de unde, poate esti tu primul care o ai defecta, poate in trecut o fi avand un membru al familiei, cine stie, ceilalti au avut gene recesive adica doar au purtat-o dar neactivata, si s-a activat la tine intamplator. Aia e cauza depresiei, nu alte tampenii, factoru negativ doar declanseaza sau agraveaza, nu e cauza, ca dovada ca altii in aceiasi situatie nu au nici pe dracu. Io trag concluzii, din studiate, traite, chiar daca nu se zice direct, scoti adevarul din fapte.

Cand ii auzi "da aia, fa ailalta", pai daca depresia trece, automat vine sa faci cutare si sa te bucuri de cutare, vine fara sa vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Bine spus mai bine vorbești din fapte decat din alte resurse faptele spun totul. Da pai e ușor să dai sfaturi Titu știm să dam sfaturi cu teoria o dam bine practica ne omoara ei dau sfaturi când de fapt unii din ei nici nu le aplica deși ar cam fi cazul. Așa e omul până nu e pățit nu se astâmpăra (romanul. )

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal. Adev e ca la depresie daca trat e bun, nu trebuie sa faci nimic in mor deosebit, iti vezi de viata de pana atunci, lento simti de la sine ca motoarele o iau la ture, si incepi de la sine sa faci ce trebuie, deci pica din start terapia cognitiv-tembelica, si asa mai departe, de parca tu nu stii ca nu e bine sa nu ai chef de nimic, si ca nu e bine sa stai pe axa aia, ca nu e normala gandirea din depresie.
Aaa, ca-s idioti care nu stiu si trebuie sa li se spuna pe 150 lei ora, e altceva.

Se schimba de la sine si gandirea despre tot, incepi sa vezi viata frumoasa, apare optimismul, deci toate astea apar automat cu remedierea depresiei si anxietatii, a te forta contra, e o tembelie, te chinuie si daca nu ai si afectul aferent care sa te impinga la alea adica sa simti din tine ca vrei, ca poti, e un iad sa faci mecanic, si nu rezolva nimic.
Gandirea eronata nu vine ca e omu prost, ca sa o remedieze la psiholog, sa-si schimbe modelele de gandire, vine odata cu boala, si dispare odata cu ea.
Daca le face la psiholog nu are depresie, avea doar erori de gandire si alea da, nu sunt de tratament. EI nu despart problema psihologice de cele psihiatrice, aici e marea buba.
Si ce zic eu, se poate proba, ca daca la mine e asa, majoritatea au genetica umana cam la fel.
Pui benzina in masina o ia, nu pui, n-o ia, si vezi asta clar, cam asa e, in cazu asta neurotransmitatorii in creier.
La aia de nu le e bine, nu au trat potrivit, sunt rezistenti la trat si nu s-a testat ce se putea, dar nu ca nu e de tratat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Așa e mare dreptate ai, ai tot respectul meu!

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Depinde ce înțelegi tu prins consitent, nu contează cât mănânci, contează câte calorii mănânci, depinde de nivelul de activitate(sportiv, mediu, leneș) și de metabolism, adică cât de repede consumi caloriile.

Caută pe net IMC și introdu înălțimea și masa, o să vezi rezultatul singură.

De obicei se vede o fată care e grasă, după fund, țîțe și șolduri, dacă ai toate astea extrem de mici înseamnă că ești foarte slabă, din poză nu pari.

| MaryMaria333 explică (pentru 1231242):

Ma refer ca sa te ingrasi nu inseamna sa mananci la fiecare minut, te ingrasi daca mananci ceva ce contine grasimi sau calorii. Eu una nu mi's cu sportul. Si iti spun ceva: daca o fata are forme asta nu inseamna ca e grasa neaparat. Uite, varamea are, dar in rest ii numai piele si os, ca dintodeauna. In schimb, stiu persoane grase cu tate mici. Aicea depinde de gena.

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Toate produsele au Kcal in afara de sare si apa, apa minerala, pana si sucurile fara zahar au dar f putine, de ex 1 L de Fanta normala are 430 kcal, un L de fara zahar are 20 Kcal.
Normal ca nu trebuie sa se manance la minut, merge si odata pe zi, in 2 transe, in trei, doar sa existe total mai multe calorii decat consumi, si gata.

Daca mananci 500 g de zmeura ai 300 Kcal, daca mananci 500 g de ciocolata ai 6000 kcalorii, depinde de produse.

Io am cantar electronic de bucatarie, imi cantaresc, stiue exact cate Kcalorii bag pe zi, am cantar de camera, saptamanal ma cantaresc cum trebuie, si vad exact ce am luat, ce am dat, daca m-am mentinut doar.

| MaryMaria333 explică:

Parca corpul meu ar fi vrajit.
Orice sfat e bine primit

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

La înălțimea ta ești foarte, foarte bine asa! Este greutatea perfecta! Depinde și de tine ce vrei. Eu zic sa te simți bine în pielea ta oricum ai fi și oricâte kg ai avea!

| MaryMaria333 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Da draga mea, dar ma asteptam sa fiu mai plinuta...

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Eu zic ca ești frumoasa asawinking. Dacă vrei sa pui pe tine. Baga pizza, shaorma, cipsuri, dulciuri. Și îți garantez ca pui pe tine mai multe kg decât vrei tongue

| MaryMaria333 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Thanx my dear love struck

| Anonymous4433 a răspuns:

Stai putin. Eu am vreo 1.75 si 50 si un pic de kg, sub 55, si nu mi se pare ca arat rau! Sau prea slaba, nu mi-e rusine cu felul cum arat. Desi sunt slaba, am cat-de-cat forme. Corpul meu are si el anumite parti bune, de exp am picioare lungi si subtiri. Daca ma si bronzze un pic arat f bine in pantaloni scurti, sau am un abdomen plat.
Poate nu am eu c**ul cat banita, sau pieptul cat 2 pepeni, ca altele... Dar si alea, chiar daca au forme, care atrag privirea sexului opus, au si ele defecte: au grasime in plus pe burta, pe spate, pe solduri, uneori pe fata, etc. Plus ca, sincer, eu nu m-as simti confortabil ca baietii sau barbati sa se gandeasca la tot felul de porcarii cand ma vad pe strada vara, sau la plaja. Gandesti-te ca pers de sex masculine sunt interesati, sau prefera acest gen de fete, pentru un anumit motiv. happy eu nu vreau sa fiu privita ca o bucata de carne.
Tu ai vrea sa ai 80 de kg la 1.60, ca mai incolo, sa ai vreo 100 kg, sau cum?
E mai bine sa fi normal, sanatos, in forma, sa ai un still de viata sanatos, sa fi 'undeva la mijloc'; de ce sa te ingrasi sau sa slabesti excesiv doar ca sa arati 'mai bine'?
Emai important sa te simti tu bine in pielea ta, ci nu ce cred altii. Sunt unele care sunt grase, sau f grase, si nu pot sa slabeasca. Crezi ca arata bine? Alea ar da orice ca sa fie ca noi. Dar nu se poate, probabil pentru ca nici nu isi dau silinta, si atunci poate ca fac misto de alte fete, ca sa compenseze cumva insultele primite de ele sau dezgustul pentru sine.
Eu am fost si mai grasa, am avut aproape 80 de kg la un moment dat(din nou, a and intre 1.75-1.80) dar m-am hotarat la un moment dat ca vreau sa slabesc, nu imi placea, pentru ca mi se stransese destul de multa celulila pe fund si pe picioare, care de aseamenea nu mai erau atat de ferme, plus ca oboseam f repede cand faceam efort. Deci, mai gandesti-te, ca nu trebuie sa te ingrasi intentionat ca sa fii ca altele. Sau ce motive oi fi avand tu, nu cred ca e sanatos asa ceva, din moment ce spui ca pentru corpul tau nu e natural sa se ingrase mai mult.

| Kenji2Uchiha a răspuns:

Healthy BMI Range 47.6 - 70.0 kgs, pentru 1, 65 18 ani.

| Geoboss68 a răspuns:

Lapte de vaca de la particulari cu biscuiti petit beure pusi cand e caldut dimineata 1 litru dupa 1 luna se va vedea rezultatul eu nu ma mai pot apleca sa ma incalt ))

| Mosotti a răspuns (pentru Geoboss68):

Un pachet de petit beure de 100 g are 445 Kcal (nu 425 cat scrie), 1 L de lapte de la particulari integral are 65-73 Kcalorii, deci ce zici tu acolo ar fi 1100-1200 Kcal doar dimineata.
Dar nu cred poate bea un L ce dracu.

Si peste zi ce mananci? Ca daca te-ai ingrasat sari de 2500 clar pe zi.