| MaryMaria333 a întrebat:

Am inaltimea in cam 1.65 si 56 kg. Ma cred A DRACULUI DE SLABA! angry +slabesc f usor, mananc mult, consistent ca un cosas dar de pus pun pe mine extrem de greu, cu chiu cu vai 1 kg. Ar trebui sa le pun mai usor, nu e normal asa!
Voi ce ziceti, e bun sa am atatea kg la inaltimea mea? Ce imi recomandati, avand in vedere situatia mea dificila si neobisnuita, sa ma mai ingras? Haideti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
104 răspunsuri:
| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Mai tu, ce le sti, ar trebui nutritionist sa te faci big grin

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Eu ti-am zis si e f simplu.
Ce mananci acum pastrezi intact, nu reduci deloc niciodata, si pe zi mananci o ciocolata in plus impartita in 2-3-4 cate transe vrei, sau odata, nu cont, si iei 2, 3 kg intr-o luna.
O sa ai burtica cum vrei tu.
Si cand esti multumita, scoti surplusul adica ciocolata, si vei ramane asa.

Ca daca cu cat mananci acu te mentii, e clar ca tot ce este peste, se va depune.
Asta asa, daca vrei sa pui mai repede, bagi mai multa ciocolata, dar eu am dat un ritm lent ca sa nu fie o povara sa mananci mai mult de o ciocolata (doaaamne eu nici nu stiu cum e sa fie o povara sa mananc 2-3-4-5 ciocolate odata, dar asta e).

Principiu este simplu si general, Kcalorii intrate mai multe decat consumate, pe asta se bazeaza.
Merge sa mananci orice altceva in plus, insa e cu volum mai mare si deci te-ai chinui mai mult pentru aceleasi Kcal in plus.
Daca tu cheltui 1000 E/lunar, si-ti dau 2000, daca nu urci cheltuielile, 1000 le vei pune deoparte, si se tot aduna.
Daca cheltui 1000 si eu iti dau 1000, si zici "aaa nu urce contul deloc", pai cum sa urce?

| MaryMaria333 explică (pentru alina2k18):

Nuuu... +10! 75 am in talie. Sunt subtirica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ești norocos că nu ai dat în diabet. Da ai grijă nu se știe niciodată acum ești ferit da mai târziu doamne ferește ți-am zis la sorămea ii cad dinții din gura și se spală des pe ochi și cu ochii are probleme grave. Ăla zaharat e autoimun deci ăla se transmite mai frecvent de la părinți. Da sorămea consuma mult alcool asta e buna poate daca nu consuma nu dădea în diabet că ceilalți frați nu au aia beau mai puțin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Și psihiatru tipul chiar le știe laughing

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Sau praful ala de ciocolata sa il bei cu lapte, nu are acelasi efect ca ciocolata in stare solida?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se spală des pe dinți am scris pe ochi mă simt rău am mâncat prea mult am rămas înțepenit pe canapea laughing

| aXy99 a răspuns (pentru MaryMaria333):

La 75 nu esti subtirica laughing
Cam atat am si eu si sunt baiat. (putin mai mult)

| MaryMaria333 explică (pentru aXy99):

Si inaltimea tot ca mine o ai?

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pai cam sunt! Eu am facut 6, 5 ani sala si sunt f documentat in domeniu asta, altfel nu vorbeam. Eram nevoit sa ma documentez.
Iimi calculez kcal, tot, am totu sub lupa.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, diabetul nu se face de la dulciuri, multi fac greseala asta, mie chiar un medic de diabet mi-a zis dar stiu si eu mecanismele, ca mama are si a trebuit sa scormonesc dupa informatii ca altfel era jale, se leaga oricum de sport si alimentatie.
La mine mama are dar nu ma intereseaza, o viata am. Stiu ca o sa-l iau.

Diabetul se face de la gene defecte, se face fara nici o legatura neaparat cu alimentatia, apare sau nu apare.
La mama si la multi a aparut aiurea, fara sa se alimenteze prost, fara sa fie grasi.
Nu uita ca (si asta o medica de la sanador mi-a zis in 2016), ca multi atleti consuma cam echivelentu la 1 Kg de zahar pe zi.
Ca si comparatie fata de un sfert cat e la un om normal, 250 g carbohidrati, adica amidon si altele din alimentatie.
Si pancreasu ala stie el ce face, da insulina mereu, nu are nici o problema.

Si se mai face pe fond toxic, de ex Sreptozotocin si Aloxan se folosesc in lab ca sa faca diabet soriceii, deci fara mancare, le distruge celulele beta secretoare de insulina si apare un diabet violent.
Sau vacor, era o otrava pentru soareci care ingerata, facea acelasi lucru.

Autoimun este doar diabetul de tip 1, ala care apare sub 30 ani si din start sunt dependenti de 4 injectii cu insulina pe zi. Sistemul imunitar confunda celulele de insulina cu corp strain, si le ataca pana le distruge, e o eroare genetica si culmea, nu se prea cunosc cauzele, nu prea s-a facut legatura cu ereditatea.
Diabetul de tip 2 e ereditar, nu e autoimun, daca mama are, mare probabilitate baiatul il face, daca tata are, fata il face cu procente mari. Si ala nu te face dependent de insulina la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu nu, nu m-am referit la dulciuri m-am referit la diabetul zaharat autoimun bolile autoimune se transmit genetic frecvent. Pai știu că și eu mănânc multe dulce și nu am diabet. Nu știu că sorămea la făcut după 37 -40 acum are 53 ea avea oricum o predispoziție acum nu știu dacă are la fel că maică-mea zaharat da e agresiv ia atacat ochii și ii cad dinții din gura de obicei astea autoimune atacă așa propriu organism

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pai praful ala Nesquik ca la ala te referi, ala ar trebui sa iei la bord 160 g pentru 550-600 Kcal/zi in plus adica o ciocolata.
Ca are 377 Kcal/100 g.
E volum mai mare!
Eu am zis volum cel mai mic, dar cum preferi, evident.
Si are 377 in loc de 550-600 pe 100 g ca nu are grasime, are 80 % zahar.

De ex echivalent a 10 felii de paine alba mici din alea de 25 g, tot 600 K au.
Sau 670 -700 g cartofi fierti.
Ori 270-300 g cartofi prajiti facuti acasa.
Sau 250 g branza telemea din aia de la Mega Hochland CLasic sau Gusturi romanesti la pachet.
Ori 200 g cascaval.

Iti alegi. Bine astea le poti combina cu ce mananc in mod normal cum vrei, doar ca sa nu cumva sa reduci ce mananci acum! Una din alea trebuie sa fie in plus neaparat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai zaharat e si ala autoimun si ala de tip 2, ca tot nivel mare de glucoza e in sange.
Nu, autoimun se refera doar la faza ca sistemul imunitar a atacat celuele din pancreas secretoare de insulina adica se refera la cauza diabetului de tip 1, nu se refera ca, cad dintii, strica ochii.
Ca, cad dintii si restul la ambele tipuri de diabet zaharat (mai e si diabetu LADA, dar ala e tot un diabet 1 aparut mai tarziu), glucoza mare din sange face asta.

Sora ta a facut diabet 2 adica nu e dependenta total de insulina, DZ 2 e ala cand nu esti dependent total de insulina adica nu faci 4 injectii pe zi, la DZ 2 iei pastile, regim si poate paralel si insulina sau nu.
DZ 1 e cel mai rau, nu merge cu pastile, regim si insulina de 4 ori pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da are legătură că consuma mult alcool? De aia ia atacat dinții și ochii? Adică dacă nu consuma mai patea așa ceva? Da la cel zaharat mă refeream că e autoimun deci și diabetul tip 2 e autoimun ok e bine de știut

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are leg cu alcool-ul cel putin pe efectele diabetului, ala chiar mai scade glicemia uneori ca inhiba ficatul sa mai produca glucoza din glicogen (depozite de carbohodrati) si sa arunce in sange. Daca ei ii urca glicemia, atunci are leg indirecta.
DIabetul in sine ii face corpu praf, niv de glucoza mare din sange.
DZ 2 nu e autoimun, adica nu apare ca urmare a unui sistem imunitar defect care lupta contra propriului corp, ala apare ca urmare ale unor gene defecte care face ca sistemul glucidic sa nu mearga bine, doar DZ 1 este autoimun.

Ambele-s zaharate ca se caracterizeaza ca efect prin acelasi lucru, nivel de zahar prea mare in sange.

Nu are glicemia bine sub control, de aia s-a distrus!
Trei intrebari:
1 - Cat are frecvent pe nemancate?
2 - Cat are la 2 ore de la masa?
3 - Cat e hemoglobina glicozilata (HbA1C) analiza in la suta?

Range:
1 - Sub 130 trebuie sa fie la diabetici
2 - Sub 160 la 2 ore de la masa
3 - Sub 7 %
Asta inseamna un diabet bine controlat pentru cat mai putine complicatii! Ea nu are asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ok deci diabetul zaharat 1 e autoimun.
Deci din cauza glicemiei are problemele menționate de mine nu de la băutură. Ok boss.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da de ce o avea nivelul prea mare de zahar in sânge?

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Depinde ce înțelegi tu prins consitent, nu contează cât mănânci, contează câte calorii mănânci, depinde de nivelul de activitate(sportiv, mediu, leneș) și de metabolism, adică cât de repede consumi caloriile.

Caută pe net IMC și introdu înălțimea și masa, o să vezi rezultatul singură.

De obicei se vede o fată care e grasă, după fund, țîțe și șolduri, dacă ai toate astea extrem de mici înseamnă că ești foarte slabă, din poză nu pari.

| MaryMaria333 explică (pentru 1231242):

Ma refer ca sa te ingrasi nu inseamna sa mananci la fiecare minut, te ingrasi daca mananci ceva ce contine grasimi sau calorii. Eu una nu mi's cu sportul. Si iti spun ceva: daca o fata are forme asta nu inseamna ca e grasa neaparat. Uite, varamea are, dar in rest ii numai piele si os, ca dintodeauna. In schimb, stiu persoane grase cu tate mici. Aicea depinde de gena.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai boala diabet asta face, glucoza e prea multa in sange. Se tine cu tratament, miscare si dieta in limite acceptabile, dar sorica ta NU tine corect regimul, nu se ingrijeste, de aia are nivel prea mare. O sa ramana dracu` chioara!

Daca la sanatosi pe nemancate trebuie sa fie sub 100, la ei diabetici trebuie sa fie sub 130 cum am zis, dar nu 180, 200 sau 250, sau cum are sora prietenului meu 280!
La 2 ore unu sanatos trebuie dupa masa sa aiba sub 140, diabeticu sub 160 dupa medic de la Sanador, (dupa alt medic sub 180, dar luam sub 160 ca e mai bine), dar nu 200-250-300-350!

HbA1C (hemoglobina glicozilata) la sanatosi e sub 5, 7 %, la diebatici sa fie sub 7, dar nu 8-9-10-12! Asta e media glicemica pe 3 luni, se masoara in procente, ce e peste 7 e diabet prost tinut sub control si se risca complicatii destule.
Daca diabeticii o tin la limitele permise pentru diabetici, apar cat mai putine complicatii!
Daca nu...normal ca iti taie un picior, un deget, mai orbesti putinel asa, na.
Io pe mama incerc sa o tin in limita de oameni sanatosi! Nu vreau sa o las nici macar la limite de diabetici, asa ca, tine regimu, ia tratamentul are greutate buna, tot ce trebuie.
Si asa de 11 ani e f bine, si are 73 deci e mai in varsta ca sora ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Hi hi exact atâta are și mama 73 laughing și si ea are diabet. Îi doresc multă sănătate mamei tale.
Mersi pentru răspunsuri happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mersi, si precis mama ta e mai ok ca sora ta pe sanatate, nu? Adica mama ta banui ca se ingrijeste mai bine.

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Toate produsele au Kcal in afara de sare si apa, apa minerala, pana si sucurile fara zahar au dar f putine, de ex 1 L de Fanta normala are 430 kcal, un L de fara zahar are 20 Kcal.
Normal ca nu trebuie sa se manance la minut, merge si odata pe zi, in 2 transe, in trei, doar sa existe total mai multe calorii decat consumi, si gata.

Daca mananci 500 g de zmeura ai 300 Kcal, daca mananci 500 g de ciocolata ai 6000 kcalorii, depinde de produse.

Io am cantar electronic de bucatarie, imi cantaresc, stiue exact cate Kcalorii bag pe zi, am cantar de camera, saptamanal ma cantaresc cum trebuie, si vad exact ce am luat, ce am dat, daca m-am mentinut doar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Din păcate nu pot da prea multe detalii nu pot da și nici nu are rost fiindcă ei nu ii pasa daca mâine moare sau nu de luat ia medicamente da nu pot sa zic are viciile ei dependenta ei nu se mai poate schimba. Oricum ea are și tumoare la rinichi + alte câteva zeci de boli serioase chiar mă mir cum de o duce atâta, că medicii i-au dat puține șanse de supraviețuire și totuși sau înșelat daca ar scapa de vicii ar fi bine da cred că și ea are ceva depresie ceva pe suflet de s-a apucat de... Ea oricând poate sa moară chestia e că eu nu-s pregătit pentru așa ceva probabil o să mă arunc și eu de pe un bloc daca nu va mai fi da tare mi că eu mă duc înaintea ei fiindcă depresia mă cam chinuie într-un hal fara de hal dar o sa plec dincolo și acolo o sa stau între oameni nu o sa mai stau singur.
Ferească sfântul da mai bine aveam o boala terminală decât depresie nu te omoară da te chinuie nu poți face nimic. Eu sunt singurul din familie care am depresie nu pot sa realizez cum naibii poate din cauza lenii că nu prea am muncit nu am făcut mișcare am stat numai în casa dar am avut și momente bune când mă distram zi de zi da s-a dus vremea aia lumea sa făcut rea parșivă perversa, invidioasa am impresia că au înnebunit cu toții din 2000 încoace

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nici nu trebuie sa dai detalii ca alea le stii tu, eu ti-am zis ca sa stii tu despre ce e vorba, poate ai mai putea sa o duci pe calea buna, dar e clar acum, eram sigur ca nu se ingrijeste.
Nu ai ce face, aia e, fiecare cu viata lui.
Daca se duce, tu mergi inainte, nu ai treaba cu ea.

Nu e de la lene depresia, ci invers, lenea e data de depresie de multe ori, ai gene defecte si de acolo e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Da așa e gena defecta happy că maică-mea zice că de aia am făcut-o că nu fac nimic sunt sedendentarul planetei mirare mare că mai ies câteodată din casa bato vina de gena tocmai mie din toată familia ce noroc pe minelaughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stie ea de subiect. Lasa ca si eu is la fel, 90 % stai in casa, ies doar la cumparaturi cate 30 min 1-2 ori pe sapt si atata, dar am multe de facut acasa de nu ajunge ziua, daca aveam si tonusu mai sus si aveam chef mai bine, era si mai bine. De cand nu mai fac sala din nov 2013, asa fac. Si mi-e bine asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ești mai documentat despre depresie chiar și decât psihiatrii acreditați cel puțin pe cei care i-am cunoscut eu... Poate o sa îmi spui intr-o zi când și chef de ce "dețin " aceasta gena defecta tocmai eu din întreaga familie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se stie de unde, poate esti tu primul care o ai defecta, poate in trecut o fi avand un membru al familiei, cine stie, ceilalti au avut gene recesive adica doar au purtat-o dar neactivata, si s-a activat la tine intamplator. Aia e cauza depresiei, nu alte tampenii, factoru negativ doar declanseaza sau agraveaza, nu e cauza, ca dovada ca altii in aceiasi situatie nu au nici pe dracu. Io trag concluzii, din studiate, traite, chiar daca nu se zice direct, scoti adevarul din fapte.

Cand ii auzi "da aia, fa ailalta", pai daca depresia trece, automat vine sa faci cutare si sa te bucuri de cutare, vine fara sa vrei.