| brokxy a întrebat:

Am inceput sa beau vreo 2-3 cani de cafea pe zi. Ma relaxeaza dar ma doare inima dupa. (E cu lapte)E normal adica sper ca nu afecteza inima intr-un mod negativ cafeina. Am auzit ceva zvonuri ca nu e buna pentru inima.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Cduncfujndf a răspuns:

Într-adevăr, nu e bună pentru inimă, mai ales dacă ai probleme cu inima. Dacă bei mai rar, e cât de cât ok, dar dacă bei des și destul de mult, îți poate afecta sănătatea.
Am o prietenă care are are probleme cu inima, și doctorul i-a recomandat să nu mai bea cafea, sau orice fel de băutură care conține cafeină, precum CocaCola, sau energizante.
Îți recomand să nu mai bei atâta cafea.

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Si eventual sa consulte un specialist. Multe persoane consuma destul de multa cafea si nu au dureri. Sa nu fie cumva si altceva si cafeina sa inrautateasca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai ajuns sa te doară inima e posibil sa ai deja probleme. O inima sanatoasa nu doare.

| Ale5184 a răspuns:

Cu cat bei mai multa cafea, cu atat o sa ai nevoie de si mai multa. Nu e buna pentru inima. Eu daca beau mai mult de 2 cani incep sa imi tremure mainile si se aprofundeaza si cearcanele. Evita sa bei mai mult de 2 cani

| alina2k18 a răspuns:

Poate vrei sa zici ca iti creste tensiunea si simti efectele sau ai palpitatii.
Limiteaza-te la o cafeluta mica dimineata [ cescuta nu cana ] cat mai slab si atat.
Ia-ti si tensiunea dimineata si seara si vei ce valori ai.

| GabiNoS a răspuns:

Dupa un timp, bautorii de cafea si fumatorii sunt foarte vulnerabili la accidente vasculare si infarcturi. In cazuri usoare, insuficiente cardiace. Mai bine te lasi.

| GirlOnline81 a răspuns:

Daca ai o problema cu cofeina, consuma cafea decofeinizata. Nu este lipsita 100% de cofeina dar totusi...

| Bizon95 a răspuns:

"cafeaua ma relaxeaza"... WOW!
1. la tine nu isi face cafeaua efectul, ar trebui sa te trezeasca/incordeze NU sa te relaxeze
2. cafeaua produce hiper-tensiune... foarte probabil de aia te doare inima

eu m-as lasa definitv de cafea in locul tau, as trece pe cacao sau ciocolata lichida... iar daca, chiar nu vrei sa renunti la gust, si nimic altceva nu e la fel de bun, atunci cafea decofeinizata, e mai scumpa dar scapi de dureri de inima

| brokxy explică (pentru Bizon95):

Multumesc

| Bizon95 a răspuns (pentru brokxy):

Cu placere