| Ofiintă a întrebat:

Buna
In primul rand am 14 ani si beau cafea cu lapte in fiecare seara, ma simt mai relaxata dupa
Stiu ca nu este foarte sanatoasa doar o beau cu o cana mare de lapte
Poate avea efecte negative in cel mai rau caz am auzit ca poate opri cresterea, e adevarat?
Sa nu mai beau? sfatuitzima!
apropo Coca Cola nu e acelasi lucru pentru ca, contzine tot cafeina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andeeutzyka a răspuns:

Nu poate opri cresterea unde ai auzit asta?
intr-adevar nu este prea sanatos dar daca bei cu o cana mare de lapte nu este prea mare problema
nu mai bei doar daca vrei tu
dap coca cola este acelasi lucru

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Renunță la cafea de la vârsta asta. Coca Cola este foarte toxică pentru ficat.
Mai bine bei o cană de lapte dulce seara înainte culcare sau ceai de tei.
Sucurile naturale făcute în casă, nu siropuri sunt o sursă de sănătate.
Nu îți oprește creșterea, dar este prea devreme.
Eu am renunțat de tot la cafea și vreau să spun că mă simt foarte bine fără ea în organism după ani și ani consumată zilnic, dimineața.
Pa, pa.

| yellowalien a răspuns:

E mult mai buna cafeaua naturala decat Coca Cola... Mai bine bei aceasta cana de cafea cu lapte decat sa consumi otrava aia la sticla. Sa nu bei ness si nici porcariile alea de 3 in 1, frappe si ce a mai aparut acum pe piata, alea iti fac cu adevarat rau...

| Ofiintă explică:

Mersi tuturor pentru raspunsuri!

| CapitanuSemafor a răspuns:

Nu mai bea cafea. Cafeaua este o bautura cu adevarat inutila. De ce sa nu te trezesti dimineata, sa te speli pe ochi si sa fi fresh decat sa te trezesti la 30 ani si sa fii vai de capu tau pana bei o cafea.
Uite cazul meu, eu am 21 ani. Nu am baut cafea in viata mea, nu am fumat in viata mea si la 16 ani am renuntat sa mai beau catusi de putin alcool si uite ca sunt bine...

| ThePunisher a răspuns:

Mai bine ai bea un pahar de lapte cald seara, ca te linisteste. Cafeaua s-ar putea sa cauzeze insomnii. Mai bine nu bei cafea, pentru ca devii dependenta de ea si iti poate cauza probleme la inima si la ficat. De oprit cresterea nu am auzit, stiam ca fumatul afecteaza cresterea. Oricum, lasa-te de cafea ca nu e buna pentru tine.

| ProCoSmYn a răspuns:

Nu nu afecteaza nimic daca o bei cu lapte eu cand aveam 10 ani beam cafea normala dar cu multa zahar poti bea in continuare dar nu strica sa iei o pauzawinking

| fuckThisLife a răspuns:

Pai in mod normal nu ar trebui sa bei deloc.adica ai 14 ani si ai destula energie.pe viitor, cand vei mai creste, te vei simti mai obosita...

| summer12 a răspuns:

Pai si poti sa dormi dupa aia? daca zici ca bei seara, ciudat. O fi ea buna, da' nu prea e bine sa te obisnuiesti sa bei cafea. Consumul de cofeina poate duce la aparitia celulitei. Daca iti place asa mult gustul o poti inlocui cu o ciocolata calda.

| AdRiAn_9543 a răspuns:

Du-te la un medic specializat, el te poate ajuta big grin

| makaveli_9283 a răspuns:

Cafeaua, coca-cola cat si bauturile energizante distrug calciul din organism. lipsa calciului din organism duce la subtierea firului de par, degradarea unghiilor, probleme cu muschii iar, dupa varsta de 40 de ani, cresc sansele sa faci osteoporoza.
Nu inteleg de ce bei cafea la varsta asta... Laptele iti face bine daca il bei simplu sau cu o lingura de miere de albine ori cu cereale integrale. Te sfatuiesc sa renunti la cafea. Nu e buna in nicio situatie.

| ira_2724 a răspuns:

Da cafeaua aduce efecte negative ca ridicarea tensiunii si altele insa de oprierea cresterii nu prea cred adica mai bine spus eu nu am auzit.nu cred ca-ti va dauna ceva deoare ce o bei cu lapte dar oricum incearca sa eviti cafeaua macar putin succes.))))apropode coca cola.ea ese un altfel de bautura si nu contine atait de multa cofeina dar are si ea daunele ei.