| StefiD a întrebat:

Am inteles ca nu este bine sa fumezi cand ai guma in gura este adevarat? de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

O statistica spune ca cancerul la gura e mai raspindit la cei ce mesteca guma si fumeaza in acelasi timp. De ce? Procesul e simplu de inteles. Avind guma in gura, ea preia din fumul toxic al tigarii, si, atingind peretii gurii, depune toate acele substante nocive pe ei, iar pielea gurii absoarbe totul ceea ce nu e tocmai OK. Tu poti trage doar un fum-doua, insa odata intrat in guma, tot mestecind-o, multiplici efectul acelui fum de tigara asupra gurii. Si atunci nu e de mirare daca in timp apar probleme serioase.
Morala? O sti si tu: lasa, ori tigara, ori guma. Eu as lasa tigara. Cu totul. Dar tu esti tu, si tu alegi pentru viata ta, nu eu.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Guma isi pierde proprietatiile sau risti s-o inghiti cand tragi fumul de tigara.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Toata nicotina, gudronul si monoxidul de carbon din fum se depun pe guma pe care tu o mesteci si saliva iti ajunge in stomac unde...Sa spunem doar ca face rau!

| nico097 a răspuns:

Se spune ca mai ales femeile care au guma in gura si fumeaza mai ales cand sunt insarcinate copilului ii plesnesc anumite vase de sange.Din ce stiu eu se mai spune ca daca mesteci guma sau mananci covrigi in timp ce fumezi isi face efectul la un pachet de tigari asta am auzit-o de la multi fumatori.Si eu am fumat dar m-am lasat cu greu acum realizez ca nu stiu ce a fost in cpaul meu sa pun tigarea in gura.

| diwa a răspuns:

Da, nu e bine, pentru ca atunci cand ai guma in gura, stomacul tau incepe sa secrete acizi, deoarece el se pregateste sa manance cand mesteci guma, chiar daca tu nu o inghiti. Si fumand cand ai guma, fumul ajunge si in stomac si risti (in multi ani desigur), cancer in gat, la laringe sau la stomac. Mi-a explicat si mie un medic acum ceva timp cand aveam aceeasi nelamurire