| anonim_4396 a întrebat:

Am intrat pe bune intr-o despresie sau anxietate.Trebuie să-mi scoată o măsea din partea de jos stânga, chiar ultima și mi-e frica groaznic de ceea ce va fi după, o sa ma doară, o sa sângereze, astea ma îngrozesc tare.Stiu ca e banal

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| aimullah123 a răspuns:

Stai linistita, daca ar fi asa rau nu s-ar mai duce nimeni la dentist.
O sa iti faca o injectie in gingie si amorteste. Trebuie doar sa fii relaxata. Nu ti se va intampla nimic rau. Oamenii aia sunt pregatiti pentru asa ceva.
Si eu am anxietate si ma voi duce peste o saptamana la dentist tot pentru extractii. Dar stau calm, nu ma ingrijorez. Nu ma ajuta cu nimic daca stau stresat pana atunci.

Uite, iti dau un sfat.
Daca apelezi la metode de distragere cognitiva atunci cand ai o frica d-asta iti va trece.
Trebuie doar sa te apuci sa numeri in continuu. Sa te concentrezi total pe numarat. Functioneaza pe principiul ca mintii umane ii este greu sa se concentreze pe doua lucruri diferite in acelasi timp big grin
Oricat de mare ar fi frica tu numara in continuu, nu conteaza cat de repede. Sau ai putea sa te relaxezi si sa te gandesti la ceva frumos, spre exemplu ca te plimbi pe drum si dintr-o data auzi un latrat de pui de caine. Gasesti puii de caine si ii duci acasa la tine, ii speli, te joci cu ei, ii lasi sa doarma langa tine. Orice te-ar face sa te simti bine si sa iti abati atentia de la aceasta teama de dentist

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să doară, dar nu ies mațele pe acolo.

| Donsavas a răspuns:

Cum sa te doară dacă va folosi anestezice?
Normal ca nu e un motiv pentru a fi depresiv.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Stai linistita. Totul o sa fie bine. E ca un test la mate. Sau ca o noapte pierdută. ‘)) După ceva timp trece. Ai încredere. ‘)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Donsavas):

Dupa ce trece anestezia, in caz de extractie si alte chestii mai naspa, sigur o sa te doara. Bine, nu e genul ala de durere care te omoara, desigur.winking

| laeimbrea a răspuns:

O sa sângereze dar o sa se oprească, nu e motiv de panica, cât despre durere. O sa te doară dar nu cine stie ce, nu te speria

| Celcestietot a răspuns:

Stai calm ca, doar nu te duci la cabinet la un psihopat laughing.