| anonim_4396 a întrebat:

am 12 ani...sus.in partea stanga nu am carii, in jos da.3 cariute mici.pe ultima masea din stnga am o cariuta. o linie pe toata maseaua.si dupa aceea am 2 puncte mici de carie pe 2 carii mai mici din stnga.sus in dreapta am o carie imensa si gaurita. dar mi-e frica s-o scot. miefrik de dentist ca cel rau de tamaie.:O. mi-e frica. pur si simplu imi tremura picioarele cand ad aparatura dentistului.auziti? dsa zicem ca ma duc la dentist.sa imi fara maselele albe, deci sa-mi elimin cariutele din stanga de care vam povestit. dupa ce mi le polizeaz e meaparat sa mi le plombeze. o sa ma doara? da maseaua din dreapta gaurita si ai de mama ei. ce fac? o scot? o sa ma doara? exista ceva co pastila caresa n ma mai doara toata iata maselele? o sa ma doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Nu o sa te doara deloc. O sa foloseasca anestezic si nu o sa simti nimic.Mergi impreuna cu mama ta si o sa fie bine.De asemenea ca sa nu mai ai astfel de probleme sa te speli cat mai des pe dinti(dupa fiecare masa daca este posibil). Multa sanatate!happy

soothe
| soothe a răspuns:

Mergi la dentis si spune-i ca iti este frica de durere; te va trata in asa fel incat sa nu te doara;

| yoanna73 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la doctor.acum sa-u modernizat si nu te va durea nimic. e bine sa ai grija de dintii tai de mica.la 12 ani sa ai probleme cu dintii e grav.gandeste-te la 30 nu vei avea nimic in gura. spune-i mamei tale sa te duca.

| virusel a răspuns:

Du-te la dentist nu sta ca o sa se agraveze, daca ai carii mici nu simti cand le trateaza, iar la cariile care au distrus coroana trebuie scoase, dar nu iti face grij ca inainte cu 2 ore poti sa iei un calmant iar cand ti-o scoate iti face si anestezie locala si nu doare asa tare... dar inainte sa o scoti intreaba daca se mai poate salva, mie de exemplu mi-a salvat ca mai aveam din dinte si mi-am pus coroana de portelan

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dar voi spuneti asa. dar! Am mai fost eu la un dentist special pentru. copii si il pot numi KILLER in persoana, ce KILLER, HITLER 100LA 100. offfffff. ce ma fac? mama tot imi spune sa mergem ca nu o sa ma doara, dar mie imi e frica tare de tot, insa totodata stau si ma gandesc la viitor, ca, o sa fie nasol tare, pentru ca nu pot manca dulciuri.etc.OOOOOOOOOOF! CE SA FAC.eu sunt autoarea mesajului de sus.