| davidwarner a întrebat:

Am mai pus aceasta intrebare, dar am primit numai raspunsuri nepotrivite. Am 14 ani si de o luna am renuntat la carne. Vreau sa stiu daca este nevoie de suplimente de fier si vitamina B12 sau doar sa consum multe alimente bogate in acestea(da-ti-mi va rog o lista cu ele). Uneori ma simt obosita si ma doare capul, nu stiu daca este din aceasta cauza.
Daca va ganditi sa raspundeti gen: Mananca pur si simplu carne!, mai bine renuntati. Am renuntat brusc la carne si vreau sa stiu cum sa previn anemia. Imi doresc sa raspunda persoane bine informate sau care au trecut prin asta. Sper sa fie cineva care sa ma ajute!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Din pacate fierul din alimentele vegetale se absoarbe foarte greu sau deloc. Incearca sa consumi cat mai multe astfel de alimente, ia zilnic vitamina C (care creste absorbtia fierului) (1 cp de 200 mg/zi) si un preparat cu fier oral, de exemplu Ferro-gradumet, 1 cp/zi, inainte de masa (mai multe detalii gasesti aici: http://www.i-medic.ro/medicamente/ferro-gradumet-comprimate). Mergi la medic periodic pentru analize (hemoleucograma, sideremie). Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Ro_3405 a răspuns:

1. Ar trebui sa mananci multe alimente care contin vitamina C pentru ca ajuta la absortia fierului.
2.Calciu. Daca bei lapte sau manci oua nu este nici o problema. Pt ca alimentele astea contin.