| tutunaruelisabeta a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Acum cateva zile, in timp ce imi facem baie si eram in perioada de menstruatie, m-am apropiat prea mult cu dusul de partea intima si dintr-o data a inceput sa imi curga mai mult sange. Ce s-a intamplat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In timpul menstruatiei se desprinde stratul functional al endometrului, proces in care se pierde si o cantitate moderata de sange. Asta se petrece in uter, de acolo sangele si tesutul desprins este expulzat si apare menstruatia. Cand ai dat tu cu dusul, doar ai facut sa curga mai repede, fiind diluata cu apa, nu ai facut sa sangerezi. De asta este bine sa faci dus, dar baile (care pot face sangerarile din uter sa fie mai abundente) sunt contraindicate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era apa care curata locul, e si normal sa se intample asa ceva

| alexandra12031997 a răspuns:

Dusul pe care il faceai era fierbinte? Daca da, ai facut o mica hemoragie! Funda?