| anonim_4396 a întrebat:

Am niște mâncărimi in cap de ceva timp și par a fi mușcături.
Iar azi am găsit un păianjen mare lângă perna mea si tare îmi e frica ca de la el este dacă mi-a intrat în păr...ce e de făcut? M-am speriat rău când l-am văzut deoarece am și fobie de păianjeni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Iti repet, nu am avut intentia de a te supara.Era doar o ipoteza. Poate ai luat de la altcineva.Nu este obligatoriu sa ai o igiena precara pentru asta.
Sper ca acum, cu disparitia paianjenului sa se remedieze problema, dar daca muscaturile sunt de paianjen, nu ai de ce sa iti faci griji. Daca era una din acele specii periculoase, ai fi stiut pana acum.
O seara frumoasa!

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu te supara, dar paduchii i-ai luat in calcul?
Nu intreb pentru a te face sa te simti prost, dar este o varianta mult mai plauzibila.
In cazul in care nu este vorba de paduchi, sa zicem ca ar fi de la acel paianjen.Majoritatea paianjenilor din Romania sunt inofensivi, existand doar 3 specii periculoase pe teritoriul nostru.Deci a fost suficient sa il omori, daca asta ai facut si cam atat.In rest, sa mentii o igiena a parului si a scalpului astfel incat sa favorizezi vindecarea muscaturilor.
Numai bine!

| Cristina5728 a răspuns (pentru Floridori):

Nu am de unde sa fac păduchi, am o igiena buna iar păduchii nu răsar dintr-o data, cu siguranța este de la păianjen și da, l-am aruncat!
Mulțumesc pentru răspuns

| Cristina5728 a răspuns (pentru Floridori):

Știu ca nu ai spus-o cu răutate, nu m-am supărat și sper și eu ca acum voi scăpa de aceasta problema deoarece este deranjanta.
Mulțumesc mult, o zi buna!

| Floridori a răspuns (pentru Cristina5728):

Sper si eu!
Numai bine!

| Floridori a răspuns (pentru Cristina5728):

Iti repet, nu am avut intentia de a te supara.Era doar o ipoteza. Poate ai luat de la altcineva.Nu este obligatoriu sa ai o igiena precara pentru asta.
Sper ca acum, cu disparitia paianjenului sa se remedieze problema, dar daca muscaturile sunt de paianjen, nu ai de ce sa iti faci griji. Daca era una din acele specii periculoase, ai fi stiut pana acum.
O seara frumoasa!