| Gamerita a întrebat:

Am niste probleme..ma tai de 1 an, plang zilnic, am probleme si la scoala..cu colegii..nu stau sa detaliez. vreau sa ma ajutati..deci.am vorbit cu mama,i-am spus,stie ca m-am taiat,i-am promis ca n-o mai fac.dar inca o fac.ea nu a luat masuri.a zis ca ma va duce la un pshiholog, ca o sa caute, dar nu a facut asta...si chiar am nev.de cineva, am nev.sa vorbesc cu cineva.*in afara de familie*..si nu stiu cum sa-i mai spun, pentru ca toate astea o distrug si pe ea..va rog ajutati-ma..multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Totul depinde de tine, si de cercul de apropiati ai tai.
inprimul rand cred ca r fi ideal sa rupi cu cei ce iesi in acest moment. tu crezi din tot sufletul ca iti sunt cei mai buni prieteni si ca sunt unicii care te inteleg...cat de amarnic te inseli.
daca spui ca esti constienta ca iti distrugi mama, da dovada ca esti matura si inceteaza sa mai faci asta.
sunt atatea ocupatii pe care ai putea sa le ai. la multitudinea de carti, filme, sporturi, baieti inteligenti, muzica, excursii, nu cred ca pot intelege de ce alegi una de automutilare: sa te tai.
vrei sa vorbim? cand vrei si ai timp vorbim. cu simpla conditie ca vorbim deschis, fara ocolisuri si fara sa ne imbufnam. ok?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| neca a răspuns:

Daca te face sa te simti mai bine poti posta aici tot ce iti trece prin cap
multa lume se simte la fel
putina simpatie si empatie ar trebui sa iti faca bine

| diaac a răspuns:

Cati ani ai? Si eu iti recomand sa mergi la psiholog. Totusi, daca esti minora 9cum pare sa reiasa din mesajul tau), ai nevoie intr-adevar de acordul parintilor pentru a merge sa consulti orice specialist. In acelasi timp, tu poti sa cauti pe cineva in care ai incredere si sa ii spui mamei ca la acela vrei sa mergi. Ai nevoie de consimtamant doar ca sa mergi la terapie, nu si ca sa cauti. Adica, nu esti obligata sa ramai pasiva si sa o astepti pe mama sa faca primul pas.
Imi pare rau ca nu te simti ajutata in famil; ie si sper sa gasesti sprijinul de care ai nevoie. Pana cand mergi la un psiholog fata in fata, iti recomand sa apelezi la Telefonul Copilului - www.telefonulcopilului.ro Poti primi suport si acolo.

| Kirito21 a răspuns:

Faptul ca recunosti ca ai nevoie de ajutor este un pas destul de mare inainte, dar trebuie sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui acest lucru. Daca nu, poti merge la psihologul de la tine la scoala cred ca este obligatoriu pentru scoli sa aiba psiholog.

| Miladincaa a răspuns:

Incearca sa vb cu noi, scriene noua tot ce te nelinisteste. Vom incerca sa te ajutam

| Woman2Womanro a răspuns:

Incearca sa ceri sfatul pe gandestesanatos.ro. acolo vei gasi mai multi psihologi si 3 sedinte gratuite de terapie. ar trebui sa incerci.

| Efemerida a răspuns:

Probabil ca te tai ca sa o simti o durere fizica ca sa uiti pentru moment de durerea sufleteasca. Totusi daca vrei sa te lasi de asta am eu o metoda. Mai intai gandeste-te ce-ti place. De exemplu daca iti place sa citesti ai putea sa iti cumperi o carte dupa fiecare luna in care nu te tai. Acum depinde ce-ti place.
Cat despre problema propriu-zisa ar trebui sa te duci singura la psiholog. El te poate ajuta. Si gandeste-te de fiecare data cand te simti rau ca mai sunt persoane in starea asta. Gandeste-te ca e o problema temporara.

| Isac_Cristi_1994 a răspuns:

In ce sens te tai?