| Mikutza98 a întrebat:

Dau FUNDA. Sunt intr-o situatie nasoala. E mult de citit si sper sa nu va plictisiti. Deci, nu mai suport lumea din jur, ii urasc pe toti si toti a urasc pe mine. Mama mea e plecata peste hotare si eu stau la o matusa. Anul trecut am venit sa stau cu familia ei. La inceput parca tineau la mine dar vara asta au fost niste probleme si ei s-au schimbat. La inceputul verii am fost la țară si ieseam cu un baiat si veneam la ore tirzii acasa, fara ca nimeni sa stie, pina la urma sa alfal si mama a zis ca vine de la Italia si o sa stam in sat, si o sa invat la scoala acolo, amenintari de genu( nu o sa avem bani....etc). Am trecut peste asta. Sa rezolvat, cu greu dar s-a rezolvat. Pe la sfirsitul verii am plecat la mare cu familia la care stau. A iesit ca si acolo am facut probleme. Nu mincat altceva in afara de cartofi pai si ei se tot suparau pe mine si ma certau iar eu plingeam intruna. Orice faceam iesea gresit si eu tot timpl eram vinovata, nu mai suportam. Pina intr-un timp cind iarasi ne-am certat si eu nu am rezistat si m-am ridicat de la masa si am plecat(faza e ca am spus ca plec la baie dar ei nu au auzit si au inceput sa ma caute peste tot.). Alta zi iarasi eram la masa si mi-au zis ca daca as fi copilul lor m-ar lovi. Eu nu am rezistat si am zis sa ma loveasca. Ei s-au suparat si mai tare. Cind ne-am intors acasa au povestit totul memei mele si ea a inceput iarasi cu amenintarile ca vine acasa, ca nu o sa mai avem nimic....etc. Am avut chiar si o tentativa de sinucidere din aceasta cauza dar am zis sa o las balta. Deci nu mai suport, tot timpul eu sunt vinovata, m-am saturat de viata asta. E foarte greu nu stai cu parintii tai. Eu fac tot posibilul sa fie bine dar nimeni nu vede asta. Acum cred ca toti ma urasc, si familia la care stau, si mama, si fratele meu, si colegii, si profesorii, nu am pe nimeni.
Mai e o problema. Eu tot timpul sunt inchisa in mine, nu prea vorbesc si cam tot timpul sunt trista. Mama tot timpul ma cearta pentru asta si spune ca nu sunt buna de nimic, si doare sa auzi asa cuvinte de la mama. Cam in fiecare zi ma cert cu ea, nu o mai suport, nu vreau sa o vad, nu vreau sa o aud, nu vreau sa o simt linga mine (mentionez ca e plecata de 8 ani in Italia si de mica sunt invatata sa fac totul singura fara ajutorul nimanui). Mai grav este ca nu prea am cu cine sa vorbesc, am doar o prietena si doar ei i-am spus toate astea. Ea mi-a recomandat sa vizitez un psihoterapeut. De curind profesoara de fizica a observat ca sunt trista si a inceput sa vorbeasca cu mine si despre problemele mele. De 2 ori s-a intamplat ca eram la lectii si am inceput sa pling si am iesit din clasa faca sa spun nimic. Profesorii sau panicat si a iesit rau de tot.
Cel mai grav este ca de fiecare data cind sunt certata imi fac rau singura. Ca sa intelegeti mai bine va spun citeva cazuri. Chiar azi dupa ce m-am certat cu mama, am plins foarte mult, am luat lama si m-am taiat la picior rau de tot, de abia pot merge, doare tare, nici cu apa nu pot sa ating. La mare cind m-am certat cu familia cu care am plecat am tot invirtit o bratara pe mina pina cind a inceput sa curga singe. Si sunt mai multe dar nu le mai spun ca si asa am scris mult. Voi ce imi recomandati? Ar trebui sa vizitez un psihoterapeut? ajutati-ma va rag ca deja nu mai suport. Nici noptile nu mai pot dormi cu toate ca iau pastile foarte puternice de somn, plus ca mai am si epilepsie si de 1 saptamana tot pling si ma doare capul foarte tare.

Răspuns Câştigător
| Spoiled a răspuns:

Bună.
Te înțeleg, nici eu nu am o relație bună cu familia mea, chiar deloc și cuvintele mamei tale sunt exact cuvintele mamei mele... Avem același caracter și situații asemănătoare doar că mama nu e plecată din țară și am cam învățat să trec peste situațiile nasoale fără să mă rănesc dar situația ta chiar e îngrijorătoare și necesită ajutor de la un profesionist. Mie îmi sună a depresie povestea ta și trebuie tratată pentru că ai văzut și tu că te rănești și îți vin gânduri sinucigașe. Nu știu, eu cred că familia la care stai nu realizează cât de mult te rănesc cuvintele lor și nici nu cred că mamei tale îi pasă de altceva decât de banii ei. Păi ok, mergi să lucrezi afară că ai mai multe posibilități dar dacă știi că vii rar acasă și mai ai și un copil care are nevoie de tine ca părinte ar trebui alta să fie situația. Nu zic că nu te iubește dar ea e singura care ar trebui să te înțeleagă, doar îți e mamă, și nu știu cum ar puterea să te critice când te vede atât de rar. Doar calmează-te și caută un psihoterapeut, e foarte trist ce ți se întâmplă.

3 răspunsuri:
| Danielgrad a răspuns:

Da-mi facebook-ul tau ...am sa te ajut happy

| cineva11111111 a răspuns:

După mine cel mai bine ar fi sa vorbești cu familia la care stai și cu mama ta și sa nu îți mai faci rău singura, ce vina ai tu pentru ca ei nu te înțeleg și cauta sa înțelegi și cum gândesc ei chiar dacă ți se pare ca nu are vreun sens ce gândesc și dacă te gândești intens nu poți adormi nici cu somnifere puternice dar în special cauta sa vorbești cu cineva care crezi că te poate înțelege căci aici sunt persoane pe care nu le cunoști și își pot bate joc de tine toți nebuni

| alegnablu a răspuns:

Buna imi pare f rau pentru problemele pe care le ai pot spune ca te integ f binept ca am trecut prin asa ceva.singura solutie e sa mergi la psiho terapiebine ca ai sansa asta pe care eu nu am avut-o.e f greu de unul singur.in ce clasa esti? ar trebui sa induri pana termini scoala si poti sa te angajezi.si nu te mai taia nu iti mai face rau singura pentru ca lumea o sa zica ca esti bolnava mintal si o sa vrea sa te interneze la ospiciu si ar fi groaznic.nu se rezolva nimic asa.trebuie neaparat sa primesti ajutor specializat.cel putin ai ceva bani pe mana? sa aduni deoparte pentru viitor? cauta sa iei niste calmante naturiste, sunt ceaiuri sau pastile eficiente si nu dau dependenta.vezi la farmacie sau magazin naturist.valeriana passiflora, mierea e calmanta daca iei seara in ceai de tei sau musetel seara. oricum du-te la psihoterapeut.sa auzim de bine. daca esti mai religioasa incearca sa te rogi poate te ajuta spun din exp.