| Sombody a întrebat:

Am o alunita destul de mare pe gat si azi m-am lovit la ea, aceasta s-a facut alba. Sunt in vreun pericol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Atentie, nu toate alunitele sunt canceroase sau duc la acesta
de cele mai multe ori ne ingrijoram degeaba
cel mai bine este sa te vada un medic pentru nelinistea ta

https://www.medicover.ro/......,232,n,285

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace si nu o mai atinge, deloc, cu nimic.
O sa-si revina in culoare, dar daca nu-si schimba forma, ori se mareste, atunci mergi urgent la dermatolog.

| Hyperion7 a răspuns:

Cred că ar fi bine sa mergi la un dermatolog

| ReddY25 a răspuns:

Du-te la medicul familist sau la unul dermatolog, deoarece nu putem oferi diagnostice așa la "negru".În rest, multă sănătate și atenție pe viitor

| Robert2526 a răspuns:

A curs si sange? Pe o leziune atat de actuala, nu iti poate spune nimeni nimic din pacate, mai ales fara sa vedem leziunea.
Contrar a ceea ce se spune, loviturile astea nu duc la formarea unui melanom, poti sta fara griji din punctul acesta de vedere. Din pacate insa, expunerea la soare poate duce la acest lucru, de aceea iti recomand sa scoti toate alunitele aflate in zone expuse. Pentru inceput iti recomand sa faci o programare la dermatolog, dar stai fara grija, nu o sa patesti nimic, este in regula