| anonim_4396 a întrebat:

Am o alunita putin mai jos de nas si as vrea sa stiu daca e melanom.
Deci are o formă neregulată, nu este foarte inchisa la culoare, iar o treime din ea e mai dechisă la culoare faţă de restul. Nu ma mananca, nu sangereaza si nu ma doare, e canceroasă?
O alunita trebuie neaparat sa ma doara sau să mă mănânce pentru a-mi da seama daca e canceroasă?
Si inca ceva, am citit undeva ca alunitele se retrag daca le dai cu zeamă de lămâie si bicarbonat, este adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De la cine crezi că ai șanse să primești un răspuns mai bun?
De la niște oameni fără nici o pregătire în domeniul dermatologiei cărora le-ai povestit cum arată alunița, sau de la un doctor dermatolog cu ani de experiență care o analizează cu aparatură specializată?

Dacă ți se pare că prima variantă este corectă, atunci putem desființa profesia medicală.

| OoBunnyoO a răspuns:

Trebuie sa mergi la un dermatolog. Nimeni nu te poate diagnostica fara o diploma si in niciun caz nimeni nu te poate diagnostica pe nevazute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar medicul dermatolog iti poate spune concret daca este sau nu canceroasa, asa ca nu sta degeaba si fa o vizita la medic.

| missfatadelatara a răspuns:

Doar un dermatolog te poate lămurit după un consult.

| Raul1122 a răspuns:

Da, este. Mergi repede la dermatolog, poate sa se extinda...rau...