| IoanaAndreea97 a întrebat:

Sall, TPU. am o mica problema: am pe burta o alunita de vreo 5-6 cm diametru, dar este neregulata, in sensul ca in centru e mai inchisa la culoare si pe margini mai maronie, franjurata. o am asa de cand ma stiu si nu se observa nicio modificare de culoare, forma sau dimensiune. poate fi melanom malign sau nu neaparat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 0vidius a răspuns:

E probabil o banala alunita daca apar modificari atunci te duci la un consult dermatologic.

| IoanaAndreea97 explică:

Pardon, 5-6 mm vroiam sa zic laughing

| mixxjim a răspuns:

Nu neaparat, nu orice alunita este maligna dar cel mai bine mergi la un medic dermatolog, ei se ocupa cu chestiile care sunt pe piele si-ti spune cel mai sigur despre ce este vorba si daca trebuie sa faci ceva anume (sa o feresti de soare, de exemplu)

| melissaandra a răspuns:

Pai daca mai creste si se face din ce in ce mai mare ar trebui sa te duci la spital sa ti-o scoti deoarece poate sa provoace anumite boli grave. dai funda?

| MeowRucs a răspuns:

Poate fi doar un semn din nastere. dar daca nu esti sigur, incearca sa ajungi pe la medicul de familie, el sigur te poate ajuta.