Am o cunostinta cu durere de spatee si abia se poate misca..plange de durere... din cauza ca a muncit transpirat in frig... cateva remedii naturiste sad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UnleashedPsycho a răspuns:

Există pe la farmaciile naturiste creme pe bază de ardei iute sau gheara diavolului, dacă nu mă-nşel. Şi unchiul meu foloseşte şi-am început şi eu de curând, sunt foarte bune ^-^

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt:Creme :puterea ursului, Gheara dracului
petrol
Mama mea acum 2 saptamani nu mai putea umbla de reumatism, plangea de durere, in fiecare seara frectie cu cele de mai sus si acum e bine, sanatoasa!

| anamariaiancu a răspuns:

Cu puterea Ursului sau Exista un gel Equvagel cu mentol dar trebuie sa te acoperi dupa ce te dai cu el! big grin

| corodidenisa a răspuns:

Gheata functioneaza foarte bine ca analgezic.ea blocheaza temporar semnalele durerii si ajuta la reducerea inflamatiei. de mai multe ori pe zi, puneti un pachet cu gheata infasurat intr-un prosop pe zona dureroasa timp de maximum 20 de minute. puteti folosi si o punga de mazare inghetata. pe parcursul primelor zile ( aprox. 2 ) zile de tratament acasa, aplicati tratamentul rece cat mai des posibil. mai tarziu, sar putea sa doriti sa folositi gheata dupa ce ati facut exercitii sau orice activitate fizica. Dupa 2 zile treci la urmatorul tratament : du aprox. 48 de ore treceti la caldura umeda pentru a stimula circulatia sangelui si a reduce spasmele dureroase. inmuiati un prosop in apa foarte calda, stoarceti-l si apoi impaturiti-l. intindetiva pe abdomen cu perne sub glezne si solduri. puneti prosopul peste zona dureroasa, acoperiti-l cu folie de plastic, apoi puneti o perna electrica setata pe mediu peste acesta. stati asa 20 de minute. puteti sa repetati acest proces de trei sau patru ori pe zi, timp de mai multe zile.