| denysa1993 a întrebat:

Am o infectie urinara foarte dureroasa ...si nu pot lua antibiotic pentru ca urmez un alt tratament care nu imi da voie ce as mai putea face? ce sa iau de la farmacie dar sa nu fie antibiotic? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se administrează medicamente "după ureche", aşa cum ai auzit de la unul sau altul, ori ai citit pe diverse site-uri!

Ele trebuie PRESCRISE de MEDIC!

Iar în cazul unei infecţii urinare, mai ales că este una SEVERĂ, este NECESAR un control medical şi un tratament cu ANTIBIOTICE.

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru o Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină, preferabil cu antibiogramă ), APOI vei primi tratamentul adecvat!

Dacă NU tratezi corespunzător infecţia urinară, apar diverse COMPLICAŢII :

"Complicatiile infectiei urinare apar in momentul in care infectia nu este tratata la timp sau medicamentele nu sunt adecvate. Infectiile urinare cronice pot duce la leziuni renale. Avansarea rapida a infectiilor de tract urinar poate duce la deshidratare, insuficienta renala, sepsis si chiar moarte." - SURSA :
http://www.contraboli.ro/......mplicatii/

"Tratament in cazul agravarii bolii

Daca infectia de tract urinar nu se amelioreaza in urma tratamentului este necesara o noua evaluare si adaugarea unui antibiotic nou la schema de tratament.
Spitalizarea este obligatorie daca infectia ajunge la rinichi si afecteaza functionarea lui sau daca se raspandeste in tot organismul (septicemie). Aceste complicatii nu apar de obicei, fiind foarte rare la persoanele care nu mai au alte afectiuni. Persoanele care au un risc crescut de a face infectii severe ale tractului urinar sunt cele imunodeprimate (imunitate scazuta), diabeticii, cei cu obstructii ale tractului urinar netratate si cei cu alte probleme ale rinichiului si vezicii urinare.
Infectiile recurente ale tractului urinar sunt cauzate de obicei de un nou germen, mai rar de acelasi germen.
Femeile cu infectii recurente de vezica urinara pot urma un tratament timp de doua pana la sase saptamani, urmat apoi de tratament antibiotic profilactic (pentru a preveni aparitia bolii)." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

Vezi alte detalii la link-urile anterioare, precum şi la linkul :
http://sanatate.acasa.ro/boli-7/infectia-urinara-netratata-157498.html

http://www.romedic.ro/infectiile-tractului-urinar-itu#complicatii

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Trebuie luat antibiotic si mers la MEDIC neaparat!
Uite,
http://healthy.kudika.ro/......ina-2.html
Te pup!

| LXandro a răspuns:

Ceva ceaiuri naturale, cum ar fi Urogal. Probabil n-ar fi o idee rea sa-ti consulti medicul inainte.
http://herbaway.ro/product/urogal/