| vavitza a întrebat:

Stie cineva vreun tratament naturist, dar eficient pentru infectie urinara? Sau alt tratament, pentru aceasta infectie urinara nu prea placuta. Va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, PREFERABIL cu antibiogramă ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul acestei infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse gen Urinal Akut ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ) - ori faci diverse tratamente naturiste, te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

Toate cele bune şi multă sănătate.

2 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cu tratamentele naturiste mori de insuficienta renala sau septicemie.
Pentru infectie urinara se ia antibiotic Nolicin 400 1 tableta/12 h timp de 7-10 zile (in fc de gravitatea infectiei)

| Catlover1339 a răspuns:

Mult ceai de cozi de cireșe, pe mine medicamentele nu m au prea ajutat, in schimb asta a facut minuni!