| dany3la a întrebat:

Am o intrebare care ma nedumereste:
Daca bunica mea(mama tatalui meu) a avut cancer la san si matusa(sora lui mama) a vut cancer jos... ma intelgeti voi atunci pot sa am si eu in viitor?
Si bunica si, si matusa au murit acum cativa ani(bunica 9, matusa 4)!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Din cate inteleg eu cancerul apare din cauza unei "agresiuni" persistente ( un agent chimic, un virus, o bacterie), organismul incercand sa creeze o zona de protectie. Multiplicarea celulelor scapa de sub control. Agentii care cred ca te intereseaza ar fi : virusul Papiloma (sunt peste 100 tulpini, vreo 4 f agresive); ciuperca Candida; unele anticonceptionalele locale. Virusul Papiloma se transmite nu doar prin mucoase, ci si prin simplul contact al pielii. Recomandat : igiena, viata "ordonata", teste (la varsta ta nu cred ca se impun mai des de 6-7 ani, dar medicul tau de familie te va sfatui cel mai bine). Cred ca prezenta virusului Papiloma ar trebui sa dea un semn si la exterior ( negi, proeminente pe piele), desi asta nu inseamna ca e o tulpina periculoasa.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ai un risc usor crescut de a face cancer de san si genital.

| jojo_2491 a răspuns:

E posibil, dar daca faci controale regulate si afli din timp, se rezolva repede si fara urmari.stai linistita!

| adryana_6040 a răspuns:

Se poate dar acum depinde cat de norocoasa esti mai bine ca nu au avut parinti tai atunci era riscul mai ridicat.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Avand in vedere ca media de varsta pe siteu asta e de 13 ani ce raspuns ai vrea sa primesti?
Deasta exista doctori sa-ti dea raspunsuri!

| Vypera_4579 a răspuns:

Probabil ca da probabil ca nu.Consulta un doctor

| HaoS123 a răspuns:

Nu nu cred