| micurutza2005 a întrebat:

Am o intrebare:eu mananc zilnic bomboane sau dropsuri de menta credeti ca dauneaza cu ceva organismului atata mentol sau pot sa mananc in continuare ca imi plac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nuxerette a răspuns:

Nu, nu este OK, pentru ca daca nu au zahar contin un substitut al zaharului, de cele mai multe ori este vorba despre Aspartan. Nu exista nici o lege prin care sa oblige companiile sa scrie cu exatitate ceea ce contin produsele. Sfatul lui Gregory nu este de neglijat. Incearca fructele, iar daca vrei menta, ceai sau chiar frunzele plantei sunt bune. Apoi depinde si de cantitatea de dropsuri pe care o mananci. Daca mananci 5 bomboane pe zi, nu patesti nimic dar daca inghiti o punga intreaga sau mai mult...

7 răspunsuri:
| micurutza2005 explică:

Pentru nuxerette. nu am probleme gastrice si scrie pe ele ca sunt fara zahar deci e ok?

| micurutza2005 explică:

Pentru gregory nu sunt colorate sunt albe ca si pastilele de zaharina exact asa e si cutia cu dozator de pastile se numesc mentos si mananc doar cateva, dar in fiecare zi si sunt la indemana in geanta nu lipsesc de la mine, nu le pot inlocui cu ceai pe strada, asta e.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu mentolul e problema ci zaharul...

| Gregory a răspuns:

Buna! Sfatul meu este sa le inlocuiesti cu fructe proaspete sau daca iti place menta, chiar asa de mult, cu un cei din cand in cand.
Citeste si acest articol, te rog:
http://www.revistafelicia.ro/......oane_.html
Numai bine :)

| nuxerette a răspuns:

Da, poate avea efecte laxative si poti avea probleme gastrice. In schimb, daca vrei sa continui sa mananci dropsuri, nu menta este un pericol ci zaharul pe care il bagi in tine.

| NoMore a răspuns:

Cauta fara zahar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura mea problema legata de bomboane este ca imi e frica sa nu ingras. Daca nu exagerezi cu ele eu zic ca e okey (sunt o solutie pentru improspatarea respiratiei) deci.hee hee mult succes