| Florin1935 a întrebat:

Am o întrebare legată de dependenta fizica psihica de energizante.
Tatăl meu este alcoolic cronic!
Și eu consum energizante 500 ml pe zi de 2 ani de zile.
Îmi este teamă să nu îmi producă dependenta psihica sau fizica!
Daca încetez sa mai iau brusc pot apărea simptome de sevraj de tip cofeinic?
Când el bea parcă simt o nevoie intensa de a consuma in exces aceste băuturi pentru a îmi face rău.
Acuma am reluat tratamentul psihiatric dar nu știu dacă pot renunța la aceste băuturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Țoglă a răspuns:

Astea provoacă mai mult rău decât alcoolul.
Încearcă să te dai pe cafea și micșorează doza de zahăr și mai apoi porția de cafea.