| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare, pentru cei care se pricep bine la medicina. Evantual cineva care este doctor, sau face medicina.
Cineva care se pricepe.
Pe la varsta de 14 ani, m-am dus la medicul de familie, pentru faptul ca nu eram multumit de inaltimea mea. Parintii sunt normali de inaltime.
Eu aveam la varsta aia aprox 149 cm, doar ca nu eram eu multumit de inaltime.
Mi-a dat medicul de familie o trimitere la un doctor, care mi-a dat sa fac 3 injectii (1 la 10 zile) care se chemau NORBETALON! Vreau sa va intreb ce rol au avut injectiile alea, si daca se fac si la oamenii normali fara probleme de sanatate.
Acum am 1, 74 (suficient). insa ma gandesc ca acum 14 ani cand am facut injectiile se mai recomandau si aiurea injectii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gosh0108 a răspuns:

Nu este relevanta cantitatea de calciu din oase pentru cresterea in inaltime. Norbetalonul este un testosteron, ceea ce inseamna ca, creste si nivelul de GH (hormon de crestere) in corp. Acesta, de obicei se recomanda in nanism hipofizar si nu vad rostul ca la varsta pubertatii sa iti injecteze Norbetalon.

4 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Printre multele indicații terapeutice ale Norbetalon-ului este și stimulearea fixarii calciului la nivelul tesutului osos.

| vangaelis a răspuns (pentru gosh0108):

Dude, am zis ca printre multe din indicatiile sale, nu am precizat ca este strict pentru asa ceva. Si da, dude, nestiind date concrete despre ce patologie avusese asta micu in trecut, nu pot sa precizez ca a fost pentru hipotrofie hipofizara. Norbetanol-ul a fost folosit probabil pentru efectul sau anabolizant.Printre care si fixarea calciului la nivel osos.
Norbetanolul-ul se mai foloseste si in stari de casexie (forma de scadere ponderala grava), anumite forme de osteoporoza, anemie feripriva, etc.

| gosh0108 a răspuns (pentru vangaelis):

Nu este relevanta cantitatea de calciu din oase pentru cresterea in inaltime. Norbetalonul este un testosteron, ceea ce inseamna ca, creste si nivelul de GH (hormon de crestere) in corp. Acesta, de obicei se recomanda in nanism hipofizar si nu vad rostul ca la varsta pubertatii sa iti injecteze Norbetalon.

| vangaelis a răspuns:

Ai avut nanism hipofizar? sau de ce i-ai dat funda la om?

| valentin0127 a răspuns:

Sant multe injectii pentru inaltime, creca tie t-eu dat injectia casa sa se dezvolte oasele... imi dai o funda?