| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema: candidoza vaginala. sad Ma chinui cu acesta nenorocita candida de 4 ani...La inceput imi aparea cam 2 ori pe an. O tratam si parca pentru o perioada scapam de ea. Dar in ultimul an parca nu-mi mai trece, zilnic am senzatie de discomfort. In parelel am descoperit infectia cu ureaplasma(pe care am tratat-o parca in urma analizelor repetate), fiind tratata cu antibiotice( altfel nu se putea) si din acesta cauza imi reaparea candida. Am facut vreo 20 tratamente pentru a scapa de ea, dar - in zadar. crying

Si deci:
- nu maninc dulciuri in exces
-fierb lenjeria, prosoape spala-te la 90 gr
-igiena maxima
-port numai lenj. din bumbac
-nu am parteneri multipli
-nu folosesc tampoane si doar absrobante 100% bumbac din farmacii
-ne protejam
- maninc lactate ( am luat capsule cu lactobacterii, si tot in zadar)
- urmez intot. tratamentul medicului CU STRICTETE
-maninc sanatos
- nu fumez
- nu fac bai intr-o cada straina
-nu frecventez piscina
-nu folosesc prosoape umed
-am grija de sanatatea mea.

SI ATUNCI: DE CE REAPARE? intotdeauna am tratat-o in baza antifungigramei( sensibila fiind numai la nistatina si intraconazol).

Eu nu situ ce sa mai fac cu ea. Uneori imi vine sa mor cind stiu ca N-O MAI POT TRATA. OARE DE CE?

Imi apare odata cu termin.mentruatiei, dupa fiecare viroza, dar in tultimul timp dupa cum spuneam, folosesc ovule cu substante la care sunt sensibila si nu simt nici o ameliorare, NICI O ZI in care sa nu am discomfiort vaginal. Nu mai am viata sexuala normala, si am 22 ani. Poate e cazul sa fac un tratament homeopat? Cred ca am cheltuit in jur de peste 1500 euro pe tratamente, vizite ginecolog, proceduri...

CE E DE FACUT?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o ciupercă care nu mai scapi de ea doar o tratezi când apare, în mod deosebit când iei antibiotic.
Da, este bine dacă ai încerca şi un tratament homeopat, spălături locale cu Plant intim (găseşti la Plafar).
În perioada tratamentului trebuie tratat şi partenerul pentru a preveni recidiva, activitatea sexuală este întreruptă.
Sănătate.
Pa, pa.

luciana
| luciana a răspuns:

Ma gandesc sa iti amintesc ( daca acestea nu le stii ) : ovulele CERVUGID care dau rezultate f. bune, insa trebuie repetat ca in prospect tratametul de 3 ori la rand cu pauzele respective inscrise si fara contact sexual cum cred ca dupa atata tratament deja sti acesta. Sigur ca tratamentul homeopat este recomandat a fii cel mai bun, numai cine l-a urmat poate sa-l recomande, dar si starea de sanatate cu o rezistenta scazuta, poate sa influenteze aceste repetari ce exaspereaza la in moment dat pe oricare dintre cel ce trece prin asa ceva, deci ia te rog si fa o cura de propolis pe cale bucala : cate kg ai,- atatea picaturi /zi sa iei pentru a-ti mari imunitatea si a avea mai multa rezistenta la aceste boli ce se repeta, apoi tot in acesta perioada faci tratamentul cu acele ovule Cervugid si sper ca poate asa vei reusi sa scapi de acesta suparatoare boala. Reusite sa ai, Lucien.

| fabiola a răspuns:

Incearca cu travogen crema dupa ce intrebi medicul tau. Apoi foloseste unguent cu propolis si galbenele(dupa reteta lui Maria Treben)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca ovule Meclom si cu spalaturi vaginale zilnice cu Septovag(dezinfectant, pulbere).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca Ginozol 400mg.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca cu Formula Candida de la Organika. Gasesti pe internet. Mai sunt si alte produse anti candidoza. Eu am incercat si a mers!