| dAN_9549 a întrebat:

Am o mare problema, tata s-a trezit dimineata cu gura stramba pentru a doua oara in ultimele 2 luni, se plange si de niste dureri de coloana ( asta de vreun an ) ma sperie ingrozitor, nu vrea sa mearga la doctor, il doare capu ( de cel putin 2-3 ori pe saptamana ) lucreaza in curent, nu vrea de nici o culoare sa mearga la doctor.
Stie cineva ce poate fi?
Am citit pe internet ca problema cu "gura stramba" se trage din copilarie din cauza unor leziuni s. a. m. d...
Stie cineva cu adevarat o cauza a trezirii cu "gura stramba"? Banuiesc ca este o paralizie faciala insa daca maseaza gura ii dispare straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danutza_2917 a răspuns:

Poate fi o pareza faciala, mai ales ca tu spui ca lucreaza in curent.E bine daca isi revine doar dupa masaj, dar la un moment dat nu va mai fi asa si crede-ma ca am vazut multi pacienti care au facut tratamente serioase si de lunga durata ca sa-si revina. Sa consulte un medic ORL pana nu e prea tarziu, mai bine sa previna decat sa trateze.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu sunt simptome de neglijat.Sa se adreseze neaparat medicului de familie care il va dirija spre un specialist.

| Siracuzia a răspuns:

Buna!
Pare ceva grav, si bunicii mele i se stramba gura deseori, si uite ca a murit de la o afectiune nervoasa.Nu vreau sa te sperii,dar si ea a fost prea tarziu la spital. Poate nu e grav, nu dispera.Du-l urgent la spital, sa mearga la spital daca ii pasa de tine si mai ales de propria viata!

| PinkY a răspuns:

Poate fi o problema serioasa a sistemului nervos, cel mai bine ar fi sa se hotarasca sa mearga la medic.

| secret96 a răspuns:

Nu sunt medic. dar din cate stiu eu, "gura stramba" ar putea fi si o urmare a Bolii lui Wilson. Poate fi confundata cu schizofrenia. Boala lui Wilson este o maladie care mentine cupru in organism. In cantitati mari, acesta este toxic.Boala este transmisa genetic, dar nu se declanseaza la toate persoanele;).
Tu trebuie sa il convingi neaparat sa mearga la doctor! Boala lui Wilson cred ca printre cel mai rau diacostic pe care il poti primi. dar nu cred ca e chiar asa departe. Oricum. in caz ca primesti un diagnostic de schizofrenie intreaba daca au verificat inelele lui Kayser-Fleische ( se afla la nivelu ochiului).
Uite aici un site cu mai multe informatii despre boala, dar cel mai bine ar fi SA MEARGA LA DOCTOR! : http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/wilson-boala-a-lui_5358

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Pareza Faciala.

http://www.topmedica.ro/......imetrica/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)