| zibor a întrebat:

Am o pata alb galbuie subtire pe limba (nu acopera toata limba, cam pe mijloc)nu am simptome nu ma doare nu ma deranjeaza dar vreau sa stiu este candida sau limba geografica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai mai postat această întrebare, mergi la doctor!
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic pentru a afla raspunsul la aceasta intrebare. http://www.i-medic.ro/......-frecventa

| drk a răspuns:

De obicei, infectia cu Candida albicans este alba. Poate fi vorba de un lichen plan, diferenta intre cele doua o face raclarea. Mergi la medic si daca va fi cazul, ti se va racla de pe limba cu o spatula + alte teste pentru confirmarea diagnosticului. Pana atunci, poti cumpara de la farmacie violet de gentiana (concentratie 1%) cu care te clatesti. Daca nu se remite in 2-3 zile, mergi la medic.