| Mimii9832 a întrebat:

Am o pensie de 350 de lei am suferit o operatie de coxartroza pot beneficia de pensie de hadicap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010 privind pensiile publice ai dreptul numai la o singura pensie, nu poti cumula doua feluri de pensie, respectiv cea normala cu pensia de invaliditate. Pensia de invaliditate se acorda doar celor care nu sunt pensionari si doar daca se incadreaza intr-un grad de invaliditate. Sanatate si numai bine!

1 răspuns:
| Marius0189 a răspuns:

Nu ma pricep foarte bine, insa daca boala intra in "lista" bolilor ce reprezinta un handicap, da, puteti beneficia.