| OANA_4895 a întrebat:

DORESC SA STIU DACA O FEMEIE IN VIRSTA DE 53 DE ANI CARE A CRESCUT 5 COPII SI A SUFERIT OPERATII SI ESTE BOLNAVA, ARE DOAR 10 ANI DE VECHIME IN MUNCA DECI NU POATE BENEFICIA DE O PENSIE SAU UN AJUTOR SOCIAL? DIN CE VA TRAII?

3 răspunsuri:
| MosCraciun a răspuns:

Da din cate stiu eu, daca se pensioneaza de boala poate primi intre 4-7 milioane.

| Alin_3802 a răspuns:

Se poată ieşi la pensie cu limită de varstă de 60ani trebuie minim 15 ani de contribuţie la fondul de pensi. Şi pensie pe caz de boală sepote dar forte greu de obţinut.

| vera_6598 a răspuns:

Ptr o pensie de boala trebuie sa aiba minim 10 ani vechime.