| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena care se pare ca are cancer la sani. A facut biopsie acum 3 saptamani si raspunsul trebuia sa-l primeasca azi. A fost sunata de doctor si i s-a spus ca a aparut o complicatie in analize si este ceva suspect. Ea se asteapta sa aiba cancer in ultima faza. E posibil sa fi aparut o eroare la analize si sa nu aiba cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei biopsiile de glanda mamara cu leziuni au nevoie de teste suplimentare, de imunohistochimie, care dureaza cateva saptamani (doar tehnica in sine dureaza cam o saptamana). Asta nu inseamna ca are cancer, ci doar ca are o leziune suspecta. Poate fi benigna sau maligna, sansele sunt egale. In ultimul stadiu nu are cum sa fie, fiindca atunci ar fi clar, nu ar mai exista infoieli sau suspiciuni.
Erori in analize pot aparea oricand, fiindca si medicii sunt oameni si deci supusi greselii. Dar, in general, erorile sunt extrem de rare atunci cand exista suficiente date. Adica, avand in vedere ca si-a facut biopsie plus, probabil alte investigatie (mamografie, ecografie), riscul de eroare e minim. Erorile sunt mai frecvente la pacientii care nu sunt interesati de propria persoana si de trupul lor, care isi fac rar analize si sar chiar peste consuturile obligatorii (sunt femei care nu-si mai fac testul Papanicolau ani intregi dupa ce nasc sau dupa ce intra la menopauza, femei de peste 50 de ani care nu isi fac ecografie mamara in fiecare an, barbati de peste 50 de ani care nu isi fac controlul anual al prostatei, etc).

Elianna
| Elianna a răspuns:

Vai ce intrebare grea pui! Este posibil sa fie si o greseala, cam 25%, dar 75% ar fi ca este adevarat. Daca nu este in faza de metastaza(adica generalizat) se poate opera si poti trai normal multi ani.De aceea este bun autocontrolul de cate ori facem baie, ca sa depistam din timp tot ce nu este in regula.La prietena ta, daca analizele au confirmat boala, probabil vor sa faca mai multe teste pentru a fi siguri si a vedea care este calea de rezolvare.De ce a zis prietena ta ca se asteapta sa fie in utima ultima faza? A avut simptome de mult si le-a ignorat? Dupa varsta de 45 de ani, o mamografie pe an (e gratis cu trimitere de la medicul de familie)este obligatorie. Si daca este sa se faca ceva in anul scurs intre un examen si altul, ceea ce s-a facut poate fi operat si sansele de supravietuire sunt mari.Trebuie sa aiba incredere si credinta ca se va vindeca. Iar tu sa incerci sa-i ridici moralul, indiferent ce va fi.

soothe
| soothe a răspuns:

E greu de crezut ca este in ultima faza. Erori in analize sunt si pro si contra.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Din ce stiu eu pana la metastaza ar trece prin niste dureri ingrozitoare. Daca nu a fost cazul probabil nu s-a ajuns chiar acolo. Ceva suspect poate fi situatia unei tumori, dar va afla in urma analizelor, nu poate spune cineva aici.