| Usefulaid a întrebat:

Hei. Deci e o poveste destul de complicata, dar am nevoie de un sfat. De mica am avut ciclu neregulat si probleme hormonale, cat si noduli la san mereu ii simteam la atingere. In capul meu era doar daca la stangu e la fel ca cel din dreapta este ok si nu m-a interesat (posibil sa fi fost chist sau altceva, dar erau pietrisoare la atingere). Tin sa mentionez ca atentia de controlare a fost din cauza ca bunica mea a avut cancer la san (a trecut peste si e ok acum, traieste). Am decis sa merg la doctor, deoarece nu fusesem niciodata si voiam sa vad si eu cum sta treaba, asta la varsta de 21 de ani. Ei bine asta a fost anul trecut in vara. La doctor mi s-a spus ca am un nodul la sanul stang vascularizat periferic, dar benign, iar la dreptul un nodul suspect de cancer deoarece era vascularizat si nu prea bine delimitat. Foarte speriata dupa vestea asta am cerut ajutorul la mai multi doctori. Toti mi-au spus ca 80% nu este, dar pentru siguranta sa fac biopsie pentru ca ei nu imi pot spune ceva cert, insa unul dintre ei mi-a spus ca nu este si ca pot sa verific la 6 luni. Ok, am asteptat 6 luni si am venit la control. Nodulul din partea dreapta care era suspect acum este ok, nici gand de cancer, chiar a mai dat inapoi, insa la sanul stang, pe langa faptul ca si nodulul de acolo a mai dat inapoi si are caractere benigne, langa este o leziune de 5 mm si mi-a spus sa fac biopsie neaparat deoarece este un risc mare de cancer. Ori o leziune formata de acel nodul ori cancer. Pana sa fac biopsia in urmatoarele 2 zile, as vrea sa va intreb pe cei care stiti, daca nodulul are caractere benigne si a mai scazut de unde acea plaja de nisip numita leziune? Si de ce ar fi canceroasa? Nu ar trebui sa fie si nodulul mai mare? Multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Guraleului321 a răspuns:

Uite... noi nu putem sa i-ti spunem care este problema
Eu sunt băiat si am in partea la san m-ai sus cu 3 cm si il am de multe e mic, dar tu du-te la doctor si fa-ti un control!
Noroc mult sa nu ai probleme!