| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu amigdalele. La cel mai mic vant, sau daca beau ceva rece, imediat mi se umfla. Si mereu fac febra, trebuie sa iau antibiotic, etc. Si unii doctori m.au sfatuit sa ma operez sa mi le scot. Dar am auzit ca asa se raceste mai usor la plamani si poti chiar sa faci pneumonie. Niste sfaturi? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Daca esti atit de sensibila si nu vrei sa le operezi, ar fi bine sa-ti intaresti sistemul imunitar care se vede ca ti-e slabit din moment ce asa de usor racesti si faci febra.Este un medicament homeopat se cheama ECHINACEA, care este pentru intarirea sist.imun,LUYVAC,la fel homeopat,pe urma sa faci o cura de briza marina,sa mergi anual la mare sa faci dimineata si seara aerosoli la mare,schimbi alimentatia,maninci multe fructe,legume,peste,carne alba, si pe urma vei vedea ca sensibilitatea ta va disparea, sanatate iti doresc

| Sentinel a răspuns:

Vezi ca si daca bei prea fierbinte le agresezi. Incearca si evita mancarea sau bautura rece dar si pe cea fierbinte. Inainte de a adormi practica autosugestia si imagineaza-ti ca amigdalele sunt vindecat si te simti bine : " Eu, numele tau, sunt perfect sanatoasa. Amigdalele sunt perfect sanatoase si curate astfel ca ma simt bine". Poti incerca si antimicrobiene naturale " ardei iute, usturoi" dar iuteala lasata mult timp in gura pana aproape de insuportabil, respectiv in gat, pentru a distruge germenii patogeni.

Sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda,si mie mi se intampla acelasi lucru,dar nici chiar asa,de obice cand alerg si iau aer in piept sau beau rece si alte chestii, incepe sa ma doara, de fiecare data cand m-a durut am luat antibiotice.Si da,unii doctori spun sa te operezi,dar eu nu te sfatuiesc,dupa cum probabil ai auzit si tu,daca esti acum la scoala sau in generala nu e bine,alergaturi, sport si asa poti, facand sport aerul rece sau orice intra mai repede si cu atat e mai rau.Se poate intra ceva si mai rau (doamne fereste) diethinking

| Alice180297 a răspuns:

Eu mi.am scos amigdalitele si polipii cand eram mica si pana acum nu am facut nici o pneumonie si nici nu am racit la plamani. Acum daca doctorii te.au sfatuit, cred ca ar fi o idee sa te operezi, dar bineinteles asta e decizia ta

| CretzulinaB a răspuns:

E mai periculos daca le ti acolo.am trecut prin infectii grave cu amigdalele, fara sa tin cont de sfatul medicului am continuat cu tratament si gata. vreau sa-ti spun ca am ajuns pana la urma sa imi doresc sa ma operez si nu puteam pentru ca imi era VSH-ul prea mare.nu astepta... microbul din ele nu mai iese.si acum se face si cu laser.eu am trecut printr-un cosmar.din cauza ca imi erau pline cu puroi, nu mai reactiona la nici un fel de antibiotic.iar anestezia nu si-a facut efectul.am fost operata cu bisturiul.rezolva cat mai repede, nu e de joaca.tu o sa ai de suferit mai incolo.

| annn a răspuns:

Daca doctorul ti-a spus asta, scoate`le. N-o sa-ti para rau, crede-ma. Acum 3 ani si eu am fost operata de polipi si amigdale, raceam ff des si niciun antibiotic nu-si mai facea efectul. Asa ca m-am operat si am scapat, desi operatia pare cea mai grea recuperarea este de fapt insuportabila! 10 zile nu-ti poti inghiti nici propria saliva. dar crede-ma nu-ti va parerea rau. Gandeste-te doar ca 10 zile te doare si 1 viata nu-ti mai faci atatea probleme. Cat despre racelile la plamani nu este adevarat cel putin in cazul meu.dar bine asta nu inseamna ca te vezi operata si poti face orice. trebuie putina grija mai ales dupa operatie.deci bafta!