| LaLaLaLoveAlex a întrebat:

Am o problema, pot sa zic ca este destul de grava! Acum vreo 3 ani de zile am avut asa zisa boala "Boala sarutului", si de atunci am probleme intr-una cu gatul, mi se umfla amigdalitele foarte tare, nu mai pot sa respir, nu pot manca etc. Acum o ora am fost la spital la urgente, aveam febra si respiram foarte greu. Mi-au facut asistentele fisa de internare si o perfuzie, dar trebuie sa ma duc in fiecare zi sa imi faca acea perfuzie cu penicilina pentru nu am vrut sa ma internez. Mi-au spus ca pentru a scapa de problemele in legatura cu gatul sa ma operez de amigdalite. Dar daca imi scot amigdalitete am auzit ca raceala se duce direct in plamani. deci ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Buna, cel mai bine este sa cauti un medic O.R.L bun, care sa teconsulte sa iti dea un tratament sicare saurmareasca evolutia tratamentului, poate se rezolva si fara extractia amigdalitelor, care iti va scadea din imunitate.Sanatate!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi cum te simți după tratament, și mă miră că îți pune perfuzie iar ulterior îți dă drumul acasă!
Mai consultă un O.R.L.-ist.
Sănătate.
Pa, pa.

| stejara2 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Degeaba te mira ca i-a pus perfuzie apoi a plecat acasa, la situatia din spitale, si la modul in care se mai practica medicina, e de asteptat si la si mai si.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru stejara2):

Bună.
Da, ai dreptate. La cât își dau interesul să facă actul medical de calitate, te trimit acasă că n-ai nimic și a doua zi te vizitează să-ți cânte stâlpii, popa.
Pa, pa.

| GregHouse a răspuns:

Doamne, apara-ne! AMIGDALITA E BOALA! Organele se cheama amigdale.
Ma rog, revenind, mononucleoza, vestita boala a sarutului, afecteaza amigdalele, laringele, traheea. Daca scoti amigdalele, vei fi predispus la raceala, dar nu e un lucru atat de grav, te poti feri. Ca doar ai creier. Daca nu le scoti, se vor tot inflama si se ajunge la complicatii. Scoate-le happy

| LaLaLaLoveAlex explică (pentru GregHouse):

Si ce vorbesti asa? Scuzati-ma domnul GregHouse am gresit.Ma veti ierta vreodata? happy

| GregHouse a răspuns (pentru LaLaLaLoveAlex):

Da. Doar numai pentru ca se apropie Craciunului si mi s-a zis sa fiu mai bun. laughing
Scuze, am reactionat impulsiv. Oricine poate gresi.

| LaLaLaLoveAlex explică:

Mi se umfla Amigdalele, scuze me! :*