| Darkavenger96 a întrebat:

Am o problema cu spatele.Cand practic sport, atunci cand alerg ma apuca o durere de spate in zona rinichiului de parca mi-ar infige cineva un cutit, si nu mai pot alerga de durere aveti idee ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Durerea in zona rinichilor...scolioza sau raceala la rinichi. de raceala scapi printr-o baie fierbinte cu saruri, de scolioza...du-te la un doctor, el e cel ce poate sa iti dea un raspuns bazat pe cunostinte temeinice (daca e doctor bun) in materie.

| pupsik_3252 a răspuns:

Durerile de spate apar fie ca urmare a supunerii coloanei vertebrale la o tensiune puternica, fie din cauza incordarii muschilor de la nivel gatului, sau mijlocului, sau din cauza presarii nervilor prin faptul ca stam intr-o pozitie neadecvata pentru un timp foarte lung. Dar daca totusi te confrunti cu dureri de spate, primul lucru pe care ar trebui sa-l faci este sa stai in repaus, intinsa la orizontala. Daca durerea nu dispare, inseamna ca situatia este mai complicata. Miscarile de detensionare a coloanei cum ar fi: din pozitia culcat pe spate, aduceti genunchii la piept si mentineti pozitia cateva secunde, scad presiunea acumulata la nivel intervertebral, iar dupa cateva repetari ar trebui ca durerea sa se atenueze. Daca nici prin aceast tratament durerile nu cedeaza, e bine sa consultati un specialist osteopat, sau reumatolog,... Bafta multa

| Katalinn a răspuns:

Exact aceleasi simtomea le aveam si eu. tot cand alergam.am fost la un control prima data: AI ficaatul cu dimensiuni crescute! straight face.a doua oara: ai un rinichi deplasat si cand colo eu aveam apendicitalaughing.asa ca iti recomand un control la un medic chirurghappy. Sanatate!