| Ana_2465 a întrebat:

Am o problema... Ma doare maseaua si mi s-a umflat fata deoarece am puroi la ea. Intrebarea mea este cum sa mi se desumfle fata.
La dentist o sa merg maine dimineata, dar trebuie sa mi se desumfle fata pentru ca maine seara o sa fiu domnisoara de onoare. Fara medicamente pentru ca iau deja.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Oricum fata nu se dezumfla cu apa, si alte chestii.Trebuie administrat antibiotic[amoxicilina],si pune gheata pe obraz. Oricum medicul maine nu-ti va face nimic daca e umflata,va da drumul la puroi,vei continua antibioticele pana se dezumfla, si abia dupa se pune problema de o extractie. Mai clatestete cu ceai de musetel, calmeaza putin!

| zuzu_2454 a răspuns:

Cel mai simplu lucru pe care poti sa-l faci acasa este sa-ti pregatesti o solutie hipertonica (apa cu sare) pe care sa o tii in gura si sa clatesti gura circa 5 minute (procedura se repeta de citeva ori) (cel putin 3 ori)...Asta o sa-ti scoata inflamatia, dar trebuie urgent sa mergi la medic.