| Lolităăăă a întrebat:

Cred ca am o problema grava. Deci pe mine ma doare maseaua, am carie la ea. si am avut 3 puroi la ea..Shi mi-e frica sa merg la dentist. Ce >fac Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In cele din urma, tot la un dentist vei ajunge!--- daca va fi prea tarziu, ramai fara ea.

| Pinguuuin01 a răspuns:

Cel mai bine e să mergi la dentist, nu e atât de rău plus că după ţie îţi va fi mai binehappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti constienta ca o infectie la masea se poate extinde in sange nu? ai auzid vreodata de septicemie? este o infectie a intregului sange care in general porneste de la o rana infectata, o masea infectata samd

| lalaballet a răspuns:

Trebuie sa te consulti cu parintii, dar pana la urma va trebui sa mergi la doctor! nu-ti fie frica, doctorul te anesteziaza. daca ai avut atatea probleme exista sanse sa te doara dar, uite cum fac eu:ma gandesc la o pajiste cu o apa curgatoare, cu pomi, cu flori si cu iarba.respir aer in piept, ma sprijin de scoarta copacilor, si uite ca n-am simtit nimic!

BAFTA!

| Lolităăăă explică:

Gata, gata am prins curaj, mersi laughing!

| Snowfall a răspuns:

Oricat de frica ti-ar fi tot va trebui sa mergi la dentist pana la urma. Mai ales daca ai avut puroi, inseamna ca ti s-a infectat si asta este o problema serioasa, exista oameni care au si murit din cauza infectiilor la masea care s-au extins la creier. Evident ca iti este frica dar cu cat mai mult astepti, cu atat ti de va inrautati situatia.

| Taterz a răspuns:

O masura temporara: ia-ti de la farmacie un spray cu lidocaina, macar cat sunt sarbatorile. Iti amorteste complet vreo 15 minute. Numai vezi, intai da-ti un pic pe piele, si zgarie-te cu un ac, ceva, sa vezi daca esti alergica sau nu. Daca se umfla, nu-ti da in gura cu asa ceva. Apropos, incearca sa nu-ti dai prea mult, doar pe dintele care doare, altfel o sa-ti amorteasca toata gura in cateva secunde.
Tot la dentist ajungi dar acuma de sarbatori, nu prea cred. Daca vrei sa ai toti dintii in gura, ar fi bine sa mai dai se pe la stomatolog, stii cum e, Dumnezeu iti da 2 seturi de dinti gratis, restul sunt pe bani happy

| AntoniaLove1234 a răspuns:

Pai,ar fi bine sa ii spui mamei tale, ea va stii daca sa te duca sau nu la dentist, bafta! fundita :*?

| bekobebeko a răspuns:

Preferi sa "te doara" 2-3 ore decat tot restul vietii?
Gandeste-te ca infectia se va raspandii pe tot sistemul tau dentar.
Ce crezi, merita?