| anonim_4396 a întrebat:

Am o vanataie pe mana, deja s-a ingalbenit si as vrea sa stiu daca ar fi bine sa o intep cu un ac steril sa curga sangele ramas de acolo sau sa o las sa se vindece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Poti aplica local o crema cu heparina-hepathrombin are actiune rapida asupra vanatailor si urgenteaza vindecarea.Nu intepa zona afectata!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doamne, bine ca n-ai vanataia aia prin zona ochilor, sau ceva!
Incearca si mai pune neuronul ala la treaba, ca a ruginit naibii de tot.

| mona a răspuns:

Las-o sa se vindece

| Konata a răspuns:

In niciun caz! Stai cu mainile acasa si asteapta sa-ti treaca de tot. Daca apar alte compricatii cum ar fi iritari sau alte simptome viziteaza un medic happy.

| Azµre a răspuns:

Nu prietene, pui mâna pe topor și o tai!
Părinți nu ai? Întreabă-i pe ei vezi ce au de zis în legătură cu tâmpenia pe care ai debitat-o!

| xBya a răspuns:

Acu ne iei in sictir?

| DumiY a răspuns:

Buna!
Lasa vanataia acolo si nu o mai intepa cu nimic. Pune niste gheata si poti trece pe la farmacie sa iti cumperi o crema, farmacista iti va recomanda ceva.
Pa, pa!

| VladLungu a răspuns:

Cel mai bine este ca consulti un medic, chiar daca este ceva minor.

| Stefanjust4fun a răspuns:

Las-o sa se vindece

| alexgaga123 a răspuns:

Sa inegrit? daca da poti

| dianushka00000000000001 a răspuns:

Doamne vrei sa ramii fara mina pe viata..laso sa se vindece daca nu vrei ca vara sa ti-o petreci in spital