| Angelindeed a întrebat:

In cat timp trece o vanataie? Cum arata cand incepe sa se vindece?

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

O vânatăie trece într-o săptămână.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca te-ai lovit rau nu o sa se vada nimic primele ore sau o sa se faca o mica chestie vanata imediat. Depinde de tipul loviturii. In general iti dai seama ca o vanataie incepe sa se vindece cand are o culoare galbuie si te doare mai putin cand apesi pe ea. Asta e in cazul vanatailor grave. Dureaza cam 1 saptamana.
Daca vorbesti despre o vanataie minora, stai linistit/a, va trece in cateva zile.
Sper ca te-am ajutat.

| Anonim2322 a răspuns:

Dupa 48 de ore de la echimoza (vanataie ) se aplica comprese calde se tin 10 minute, se aplica de 3-4 ori pe zi.
Daca aveti o vanataie, nu luati aspirina sau un alt derivat, se va vindeca mai greu.
Timpul de resorbtie este in functie de varsta, se resoarbe mai repede la copii decat la adulti
Iata cateva remedii
ată câteva remedii:

- Margarina poate fi aplicată peste vânătaie pentru ameliorarea inflamaţiei.
Uleiul de măsline se foloseşte pentru ungerea vânătăilor; acest lucru accelerează vindecarea.

- Cafeaua neagră se pune peste rană şi apoi se acopră cu un bandaj. Vânătaia va dispărea în câteva zile.

- Lămâia este şi ea eficientă: se taie o bucată din acest frucut şi se pune peste vânătaie, într-un timp cât mai scurt de la apariţia acesteia.

Cel mai sigur cafea neagra cu un bandaj, si trece in cateva zile