| ioana375 a întrebat:

Am observat de dimineata o umflatura langa anus, m-am informat si mi-am dat seama ca este vorba de hemoroizi. Am gasit si o imagine la fel ca problema pe care o am eu http://howtogetridofhemroids.com/......hoids.jpg. Sunt fata si am 17 ani, nu mi-am inceput viata sexuala, dar iau anticonceptionale Diane 35 de 5 luni la sfatul medicului dermatolog. Credeti ca asta ar fi cauza acelui hemoroid? Ce alte cauze ar putea fi? Cum se poate trata acesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, este vorba de hemoroizi!

Poţi folosi Hemorzon Cremă sau supozitoare.

Cauzele apariţiei hemoroizilor sunt MULTIPLE : constipaţie, diaree, stat MULT pe scaun ( lipsa mişcării zilnice ), etc.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii_532

Toate cele bune.

1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Aparitia hemoroizilor e cauzata de obezitate, eforturile din constipatie sau diaree, statul prelungit pe scaun si in picioare, tusea, stranutul, bolile ficatului si sarcina. Un rol important in aparitia hemoroizilor il are alimentatia. O dieta bazata pe putine fibre, cu multe alimente rafinate, mancarurile condimentate, alcoolul si aportul inadecvat de lichide cauzeaza constipatia. Astfel, pentru eliminarea scaunului, sunt necesare contractii si fortari care duc la aparitia hemoroizilor, prin iritarea manunchiurilor de vene din peretele rectului. http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-hemoroizii