| amalia_9274 a întrebat:

As vrea sa stiu exista riscuri daca iau anticonceptionale diane 35 fara recomandarea medicului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul de tromboze este foarte mare (daca nu faci analize la 6 luni). De asemenea, te expui la un risc major de cancer de san si endometru, asa ca nu poti sa eviti minim un consult ginecologic la 6 luni.
Diane35 nu este un anticonceptional obisnuit, fiindca are doza mare de estrogeni si multe riscuri pe termen scurt si lung. Este contraceptivul acre necesita cea mai atenta supraveghere ginecologica (mie, ginecologul mi-a recomandat analize si consult ginecologic la 4 luni pe toata durata tratamentului, desi nu aveam nici un factor de risc suplimentar). Se da numai femeilor acre au si probleme ovariene, nu se da doar ca simplu contraceptiv.
Mai bine incerci sa sari pe geam de la etajul 3 decat sa iei Diane fara recomandarea si supravegherea medicului. Sarind de la etaj ai sanse de 100 de ori mai bune sa nu patesti ceva decat facand nebunia cu Dianele.

| Minks a răspuns:

ღIonutღ : Prietene, daca nu ai habar de ce vorbesti? Probabil ca nu ai mai mult de 12 ani si dai sfaturi legate de anticonceptionale cand tu nici nu stii a 2-a functionalitate ca "cucului".
Amalia: Indicat e sa iei legatura cu medicul. Fiecare organism reactioeaza altfel la diferite substante, deci riscuri ar exista!

| Epurean a răspuns:

Eu iti recomand sa nu iei fara prescriptia medicului, deoarece anticonceptionalele au un anumit gramaj iar daca nu-l respecti pot aparea efecte secundare.Cel mai bine e sa mergi la un medic.Vezi ca se fac si consultatii gratuite pentru asa ceva

Răspuns utilizator avertizat
| shtephan a răspuns:

Ideea e ca trebuiesc recomandate de doctor, deoarece organismul tau nu este la fel cu al altei persoane si exista posibilitatea de a avea afectiuni sau predispozitii incompatibile cu pastilele contraceptive (sau cu anumtie tipuri de pastile).

Sper sa te gandesti serios inainte de a lua contraceptive dupa ureche, caci nu e de glumit. Bafta.

| nombre a răspuns:

Buna amalia happy eu iti recomand sa mergi la doctor.afli foarte multe despre tine.si o sa te ajute! nu te tine mai mult de 20 min acolo. happy crede-ma merita :*
bafta si ai grija de tine.nu lua nimic fara sfatul ei/lui