| eliza123 a întrebat:

Am parul lung. daca dau parul cu otet si ma pieptan cu pieptane cu zimti desi pot indeparta ouale de paduchii `mai usor? sau daca stiti ceva care sa le indeparteze mai usor`big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Daca sti sigur ca ai paduchi du-te la farmacie ca exista un sampon special.Ar trebui inainte sa mergi la medic sa-ti spuna daca chiar ai paduchi si cu ce scapi de ei. Daca te tunzi scapi mai repede. Te poti duce linistita la un medic. O fosta colega a luat de la scoala, a mers la medic si i-a dat un sampon special.Succes!

| CARMENCITA a răspuns:

Observ ca nu a aparut raspunsul meu.
Daca sti sigur ca ai paduchi exista la farmacie un sampon special. Dai cu otet degeaba.Bine ar fi sa mergi la un medic ca sa vada daca chiar ai paduchi si sa-ti spuna cu ce scapi de ei. O fosta colega a luat de la scoala, a mers la medic si i-a dat un sampon special.Ca sa scapi mai repede ar trebui sa te tunzi, dar iti spune medicul daca chiar trebuie.Succes!

| NoAntidote a răspuns:

Te duci la farmacie si ceri urmatorul produs: Sampon impotriva pediculozei! nu iti garantez ca va functiona atat de rapede cum vrei tu.cred ca trebuie` sa-l folosesti cel putin 3-4 zile!happy

| cristi 25 a răspuns:

Mai bine te tunzi la chelie sau i dai foc la par si e mai bine scapi mai repede de fotbalisti da mai bine lasa-i acolo nu face pacate sai gonesti, mie mi-e mila de paduchi sai omor ca si eu am cativa si ii ajut sa se inmulteasca nu ma mai spal cu luile...

| 000iasmina000 a răspuns:

Te duci la farmacie si ceri un sampon in potriva paduchilor. Te speli si lasi samponul pe par 10 minute dupa aia te speli. Fa asa minim 5 zile si cu siguranta iti va trece.

| mary a răspuns:

E foarte ciudat... aseara am visat ca imi plimbam mana prin capul unui baietel si ca avea paduchi. si apoi am luat si eu. si apoi intrebarea asta. cred ca azi o sa stau toata ziua in casa. worried

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| iiPucca a răspuns:

Ori te dai cu gaz si te speli timp de o saptamana zilnic pe cap ca sa iasa mirosul ori te vopsesti ori iti intinzi parul cu placa mai des si o sa se arda

| mileysilvester a răspuns:

Eli si eu am parul lung si blond(cu suvite roz)am avut in copilarie si am scapat de ei numa cand venea mama si ma pieptana cu otet si imi dadea cu albusul de la ou(daca nu vrei zmoala)da nu prea ma pricep eu, te rog totusi sa incerci varianta mea(nu cea cu zmoala)dau funda

| eliza123 explică:

Deci.stiu sigur ca am paduchii pentru. ca mi-am cumparat aseara o solutie si mi-au picat am scapat de ei doar ca au ramas ouale.straight face si vroiam sa stiu daca exista ceva care sa ma ajute sa scap mai usor `straight face de ele ca se desprind greu dupa firul de par.