| Membra a întrebat:

Am picioarele umflate pe tot parcursul zilei! Cand mai stau uneori in pat (ma odihnesc) si ma uit in jur, imi privesc picioarele si par super subtiri, cam cum ar trebui sa fie. Am verificat si am constatat ca am edeme. Mentionez ca beau foarte multa apa, dar tin regim si nu consum sare decat foarte rar; sunt adolescenta. Efort fizic nu prea imi permite timpul sa fac, doar cate o plimbarica in fiecare seara. Stresul este la ordinea zilei. Mi le simt grele si devine tot mai insuportabila senzatia. Unii imi spun ca retin apa in corp, dar ce anume mi-o retine? De ce se intampla asta? Ce pot face pentru a scapa de condamnarea asta? Astept raspunsuri. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Cand ti-ai facut ultima data analize de sange (in special uree si creatinina serica)?
Ai rude cu varice, insuficienta renala sau alte boli renale? Suferi tu de o boala renala?
De ce bei foarte multa apa? Iti e sete, sau e vorba de vreo cura? Cati litri consumi pe zi?
TI-am masurat tensiunea in ultimul timp? Daca da, la ce valori se ridica? Sti sa suferi de vreo boala cardiaca? Diabet? Iei vreun tratament?
La varsta ta nu ar trebui sa ai astfel de probleme. In adolescenta vasele sunt destul de elastice incat sa nu permita sa apara astfel de edeme decat in conditii foarte speciale. Trebuie sa iti faci o evaluare a functiei renale (ecografie renala, uree si creatinina serica, eventual si o urografie).

| Membra explică (pentru gyzzard):

Ce vorbeşti? Analize? De foarte mult timp... nu prea am ţinut cont. Mă gândeam la asta înainte de a pune întrebarea, dar problema este că mi-e teamă de rezultate. Nu am rude cu insuficienţă renală sau varice. Beau multă apă deoarece aşa mi s-a obişnuit organismul. Consum aproape 2 litri. Tensiunea era parcă 10 cu 7. Nu iau niciun tratament pentru diabet sau ceva în gen. Mulţam pentru sfaturi! Şi încă ceva, în legătură cu mesajul acela de la tine... Eu nu pot răspunde la mesajele utilizatorilor din pricina statutului meu de junior, deci, am prins ocazia de a-ţi răspunde aici la el. Nu am auzit de vreo lege până acum cu privire la Algocalminul ăla, ba chiar am apelat la el de când ma ştiu fără probleme, plus că, nimeni nu m-a informat in legătura cu asta. O seară plăcută îţi doresc!

| gyzzard a răspuns (pentru Membra):

2 litri nu e mult. Teniunea e normala. E luata de cand au inceput edemele? Ma asteptam sa ai tensiunea mare si sa bei peste 5l big grin. Nu stiu ce poti sa ai. Asa ca hai sa o luam de la inceput: picioarele (cu edem) sunt albe sau rosii, calde sau reci, tari (in tensiune) sau pufoase (moi)?
Agentia Nationala a Medicamentelor a dat o hotarare in 2010 referitor la algocamin, si teoretic nu e mai da fara reteta (din pacate se vinde si fara reteta ca aduce multi bani in ontul farmaciei). Nu am incercat sa te atac ci doar sa iti dau un sfat. In Romania, din pacate, educatia sanitara si informare medicala nu se face nicaieri, si rezultatele se vad in fiecare zi in sectiile UPU a spitalelor din toata tara (Am vazut pacienti cu ulcer care au luat aspirina pentru ca sa le treaca durerea, in conditiile in care o aspirina poate provoca un ulcer de toata frumusetea).

| Membra explică (pentru gyzzard):

Am edemele de mult timp, tensiunea luată vineri. Picioarele cu edem sunt tari, albe în general, dar din loc în loc roşii... Reci sunt doar talpile, e ciudat, fiindcă nu stau fără şosete. NU MI LE SIMT GRELE IN PERMANENŢĂ. Există momente. happy Mersi de sfătuire.

5 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Fara sare -

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Este din cauza stresului. Relaxeaza-te mai mult, nu o sa mai simti picioarele grele. Acea senzatie o mai am si eu cand sunt stresat.