| julya04 a întrebat:

Am pietre la fiere. Ce pot sa fac pentru a nu apela la operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu prea multe. Mama mea 5 ani de zile s-a chinuit cu tot feluri de tratamente, chiar si naturiste, incepand cu capsule de ulei de cod, ceaiuri in prostie, pana la medicamente luate la prescriptie medicala din Romania, Ungaria, Austria, Germania. Era bine 3-4 luni, apoi iar ii era rau; 3 luni iar lua tratament, iar era bine si tot asa. Sincer ne-am dat seama ca nu ne ramene altceva decat sa se opereze. Am calculat cat am cheltuit pentru medicamente (nu intelege gresit ca atunci cand e vorba de santatea ta nu conteaza banii) si ne-am ingrozit pentru ca rezultate nu sunt... Asa ca acum 2 saptamani s-a operat laparoscopic; i-au facut colecistectomie (i-au scos fiara) si acum e bine. Din pacate o alta experienta tot in familie e bunica mea care a fost operata tot laparoscopic si i-au sfaramat pietrele si l-au eliminat apoi insa a ramas cu fiara. In cativa ani pietrele s-au reformat si a fost la fel de rau ca si inainte asa ca noi ne-am decis. Au trecut 2 saptamani de la operatie. La 3 zile dupa operatie a fost acasa. E mai bine, are 4 taieturi mici pe abdomen. De misca mai bine acum, isi face treaba linistita. Stiu ca e o interventie chirurgicala, insa sfatul meu este sa mergi la un medic sa doi, sa afli mai multe pareri si sa lasi doctorul sa decida cum e mai bine pentru organismul tau. Daca e nevoie de operatie, apeleaza la ea! Multa sanatate!

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Consuma zilnic 3-500 ml de ceai de coada calului.
In cateva luni o dizolva. Intre timp reduce colesterolul, curata si rinichii etc.
Dupa varsta de 40-50 ani este recomandat consumul a min 1-2 cani saptamanal.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Am citit mai demult undeva ca se pot sparge si cu ultrasunete, ia intereseaza-te, poate merge si la tine! Sanatate!

assiris
| assiris a răspuns:

Si eu am, si astept raspunsuri caci ma intereseaza subiectul. Daca sunt mari din pacate nu se poate fara operatie, daca e numai mâl/nisip mai sunt sanse (asta din cite am studiat si eu)

assiris
| assiris a răspuns:

Daca imi dai o adresa de mail pot sa-ti trimit o carte cu fel de fel de sfaturi in acest sens si nu numai...

| simona24 a răspuns:

Consulta un medic...sunt tratamente de "sfarmarea" si eliminarea pietrelor... oricum nu lua nimic dupa ureche...fiecare organism are felul lui de a reactiona.

| Tommy a răspuns:

Depinde de marimea pietrelor. Daca sunt pana la 1cm (poti afla facand o ecografie), poti incerca si un tratament naturist. Cel care este descrie de persoana anonima ce locuieste in Canada, merita incercat. Nu risti nimic. Am mai auzit de acest tratament cu zeama de lamaie si ulei de masline. Sa fie cu folos si sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Julia, daca ai fost la medic si ti-a spus ca este nevoie sa te operezi, fa-o! Nu e un capat de lume! Acum, prin laparoscopie, nici macar nu mai raman cine stie ce urme...doar trei cicatrici mici, ca niste taieturi scurte si fine. Abia daca se observa...Nu mai sta sa te chinuiesti, sa nu mai dormi noaptea, sa risti o criza biliara acuta, care te poate duce in regim de urgenta la cine stie ce spital, in toiul noptii...In plus, sunt sigur ca ti-ai dori sa poti manca din nou ceva ce alta data iti placea, dar acum iti este imposibil. Nu trebuie sa-ti fie frica de operatie, nu este mare scofala! In doua zile, esti ca noua! Sotia s-a operat la Cantacuzino...curatenie, atentie, profesionalism, nu-i mai venea sa plece de acolo, cica a fost mai frumos ca in concediu...laughing

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am pietre la fiere. Si am facut cam vreo 5 ecografii si am avut si crize foarte puternice. Nu stiu nici eu daca sa ma operez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vineri m-am operat de pietre la fiere sambata am fost acasa ma simt nemaipomenit. dupa 4 ore am mers pe picioarele mele fara ajutor.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca ceaiul de coada calului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns pentru julya04 incearca varianta cu lamaie si ulei de masline

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Julia04 incearca raspunsul de la femeia din canada

| Stoica_Alina_1997 a răspuns:

Te inteleg foarte bine, acesata problema o am si eu, si eu la fel ca tine am tem foarte si foarte tare de operatie si fac tot posibilu ca pina in vara sa le elimin, incearca sa bei ceai din matasa de papusoi,

| Ardelean_Dana_1978 a răspuns:

Uleiul si zeama de lamaie cred ca e cea mai eficienta si nedureroasa metoda. Dar, nu uitati ca e un dar.Si eu sunt in aceeasi situatie. Momentan iau Augumentin ca se pare ca e si ceva infectie. Eu zic ca aceasta procedura sa se faca doar in conditiile in care in urma unui ecograf medicul iti garanteaza ca pietrele nu au o dimensiune mare si ca pot fi eliminate fara a infunda canalul. Deci trebuie facut in colaborare cu un medic, cat timp el e de garda sa poti fugii la spital daca simti ca ceva nu e in ordine.Cu siguranta medicii nu ne vor incuraja la asemenea practica, dar pana atunci chiar daca nu sunt crize, REGIM strict fara prajeli si grasimi si cat de mult ceai si un tratament detofiant, este Tonic hepatic pentru ficat si Fiere de la Dacia Plant.Eu ador regimul acesta si chiar poate deveni un mod de viata.Succes! Dar mare grija, luate toate masurile de precautie si ReGIMul AliMenTar sa fie ca si rugaciunea de important. Sanatate!